mulčovací stroj

Znáte všechny mulčovací materiály? Kůra není jediná možnost

Nejznámějším mulčovacím prostředkem je asi kůra, není to však jediná možnost, jak chránit rostliny. Využít můžete organické i anorganické mulčovací materiály.

Mulčování je způsob, jak ochránit rostliny před erozí, vysycháním, rostoucím plevelem a zároveň jak udržovat kyprou půdu. Na výběr je z několika druhů materiálů, každý má svoje výhody a nevýhody. Vyberte si ten ideální pro vás.

Organické mulčovací materiály

Organické druhy jsou výhodné v tom, že se postupně rozkládají. Záleží na materiálu, může to být během jedné sezóny, ale trvat i několik let. Tráva se bude rozkládat rychleji než suchá kůra. Rozklad je pro půdu prospěšný, obohacuje ji o organické látky a zvyšuje její úrodnost. V přírodě půda nezůstává napospas, je chráněná rozkládajícím se organickým materiálem, zahradě musíme pomoci my.

Štěpka

Tento materiál se hodí pod živé ploty, do okrasných záhonů, na cestičky. Rozkládá se pomalu, na cestičkách se po něm dobře chodí. Pro její výrobu budete potřebovat štěpkovač a větve.

Kůra

Hodí se na nové záhony, kde jsou velké mezery mezi rostlinami. Kůra okyseluje půdu, bude prospívat například rododendronům a azalkám. S tímto materiálem se snadno pracuje a rozkládá se velmi pomalu, klidně 2-3 roky. Není moc vhodná na svahy, protože ji odplavuje déšť. Je lákadlem, zejména pro kočky, k rozhrabování.

Štěpka ani kůra se nehodí na zeleninové záhony nebo k vápnomilným rostlinám.

mulč z kůry - Znáte všechny mulčovací materiály? Kůra není jediná možnost

 Sláma

Suchá sláma se dá použít do pařeniště, k zakrytí půdy například mezi zeleninou nebo k založení vysokých záhonů. Dlouho vydrží, ale budete ji potřebovat velké množství. Dejte ji na již prohřátou půdu, sláma hodně izoluje. Je vhodná tam, kde musíme mezi záhony často vstupovat.

mulč seno - Znáte všechny mulčovací materiály? Kůra není jediná možnostTráva

Jemně nasekanou trávu ze sekačky můžete také použít. Hodí se například pod ovocné stromy, maliníky, ostružiníky. Kromě všech vlastností mulče, slouží i jako výživa pro organismy v půdě a zdroj dusíku pro rostliny. Jen pozor, láká slimáky, pokud se ve vaší zahradě vyskytují.

Listí

Listí vám také může posloužit, hodí se na trvalkové záhony nebo pod keře drobného ovoce. Listí je snadno dostupné a rozkladem vznikne kvalitní listovka. Jen ho snadno rozfouká vítr a je ho potřeba větší množství.

Kvetoucí mulče

Na záhony s dřevinami a trvalkami můžete volnou plochu nechat zazelenat půdopokryvnými rostlinami a rostlinami narůstající polštářovitě.

Anorganické mulčovací materiály

Anorganické druhy mulče mají výhodu, že se nerozkládají nebo jen velmi málo. Pozor musíte dát na vrstvu mulče, příliš vysoká by zatěžovala půdu.

mulc 300x149 - Znáte všechny mulčovací materiály? Kůra není jediná možnostOblázky a štěrk

Ideální kolem cestiček, do skalky, kolem okrasných suchomilných rostlin. Oblázky vypadají pěkně i v nádobám nebo pod bylinky. Díky tomu, že odvádí vodu, hodí se i do svahu. Akumulují teplo, na druhou stranu se mohou i přehřívat. Výhodou je, že odrazují slimáky.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář