Jste-li milovníky ovoce zvaného kaki, pak býváte nejspíš nemile překvapeni, že koupené ovoce na pultech našich obchodů je nezralé a nevalné chuti. A i když jej necháte doma dozrát, tak to jaksi není ono (správně by mělo chutnat jako něco mezi meruňkou a melounem). Věděli jste ale, že si kaki můžete vypěstovat i na zahradě?
Jakou odrůdu vybrat
Když se rozhodnete pro kaki, navštivte specializované zahradnictví a informujte se o odrůdě a jejích požadavcích na místo pěstování. V současné době jsou totiž dvě možnosti, které závisí zejména na tom, jak teplé stanoviště si můžete dovolit. Nejchutnější plody kaki poskytuje odrůda tomelu japonského (Diospyros kaki), která je ovšem také nejchoulostivější. Pravděpodobně ji budete muset celoročně pěstovat jako kontejnerovou, pouze v oblastech, kde se daří například vinné révě (Polabí, Poohří a jižní Morava) se můžete pokusit pěstovat jej přímo v zahradě. Další možností je vybrat si jako podnož tomel kavkazský (Diospyros lotus) a na něj naroubovaný tomel japonský. Plody jsou výborné chuti podle tomelu japonského, avšak stromek sám je odolný mrazu, a tedy schopný přežít i naši zimu.
Volba vhodného stanoviště
Malé sazenice je vhodné nechat asi rok v zakoupeném kontejneru, aby se dobře rozrostl jejich kořenový bal (to pak umožní správné zakořenění i dobré přezimování rostliny). Poté zvykejte postupně sazeničky na venkovní polostín, nakonec i na plné slunce. Vyberte jim místo na teplém, slunném místě, chráněném před větrem, ideálně u jižní strany domu.
Další péče
Stromky zaléváme v době sucha a přihnojujeme jako běžné rostliny (kompost, minerální hnojiva). Řez není nutný, pokud tedy nechceme z nějakého důvodu tvarovat korunu.
Kdy bude plodit
Zakoupené rostliny jsou schopné plodit podle velikosti již druhým nebo třetím rokem. Plody se objevují během června a dozrávají až v pozdním podzimu. Můžeme je sklízet spolu jablky a nechat dozrát při pokojové teplotě, anebo naopak ponechat na stromě do prvních mrazíků, nechat přejít mrazem, a pak budou spolehlivě nejsladší.
A co zazimování
Zazimování je důležité zejména v prvním roce po vysazení, ale také vždy, když se očekávají velké mrazy (nad -20 °C). Celý stromek zakryjeme chvojím. Větším rostlinám chráníme zejména kmen proti zimnímu slunci – nejlépe je natřít jej vápnem, anebo obalit bílou netkanou textilií, či z takové textilie vytvořit kolem celého kmene jakýsi kryt.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Nebylo by lepší vybrat si pro pěstování licencovanou odrůdu křížence virginského a japonského tomelu z ukrajinské produkce např. Rossyenka, Nikytskaja bordovaja atd. Mám na zahradě Nikytskaju a přes napadení listožrouten v červnu, mi letous poprvé plodí. Se zimou nemá v podstatě problém ( 630 metrů nad mořem). Při lehkém omrznutí konců větví dobře znovu obráží, je samosprašná a jde díky svým listům o velmi dekorativní stromek.