muškáty

Jaké muškáty zvolit do truhlíků a jak o ně pečovat

Muškáty jsou skutečně královny květin do truhlíků. Hodí se do oken, na balkony a lodžie, i do volně stojícího truhlíku či květináče na zahradě. Mají tolik barev, až oči přecházejí. Jaké ale zvolit, jak se o ně starat a jak je zazimovat, aby nám dělaly radost co nejdéle?

Vzpřímené, či převislé?

Tady hodně záleží na vkusu pěstitele, ale obě varianty mají něco do sebe. Ty vzpřímené obvykle mívají větší květenství a bohatší květy, zatímco ty převislé vytvářejí obrovské kouzelné trsy s menšími kvítky. Jen u převislých muškátů umístěných v truhlících na oknech dávejte pozor na to, že mohou snadno truhlík převážit, převrhnout a spadnout na zem (v horším případě někomu na hlavu), takže truhlíky s převislými muškáty důkladně upevněte.

Kdy nakupovat?

Nové muškáty pořizujte až tehdy, kdy přejdou poslední mrazíky, jinak budete smutnit nad truhlíky s namrzlými muškáty, které se budou jen těžko vzpamatovávat. Nakupujte jen zdravé a silné rostliny u renomovaných prodejců.

muškát - Jaké muškáty zvolit do truhlíků a jak o ně pečovat

Jaký substrát je vhodný pro muškáty

Spolu s muškáty si můžete samozřejmě koupit i vhodný substrát (a vhodné hnojivo), ale pokud máte dostatek trpělivosti a dáváte přednost domácí výrobě substrátu, pak vězte, že tento je pro muškáty naprosto dokonalý: 2 díly zahradní kompostované, spíše těžší zeminy smícháme s 1 dílem lesní hrabanky (nejlépe borové) a polovičním dílem propraného říčního písku. Do tohoto substrátu již nepřidávejte žádné hnojivo.

Péče o muškáty během vegetačního období

Muškáty milují slunce a světlo, ale přímý žár a vedra jim moc dobře nedělají. Však také nejkrásnější muškáty uvidíte v horských oblastech. Ale nezoufejte, i v nížině můžete mít krásné bohaté muškáty, když je umístíte na východ spíš než na jih či západ. Muškáty potřebují bohatou zálivku a hnojit speciálním hnojivem na muškáty každých 14 dní během vegetačního období. Lepšího a častějšího kvetení docílíte, když budete pravidelně odkvetlá květenství odstraňovat.

A co zima

Zimu bohužel muškáty venku nepřežijí, protože jim vadí i malé mrazy. Buď se s nimi musíte rozloučit a na jaře si pořídit zase nové, nebo – pokud máte izolovaný sklep či půdu – můžete je zazimovat na místě, kde teplota neklesne pod 10 °C. Doporučuje se je ještě před uskladněním lehce sestřihnout.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zavřít