kvetinova louka

Vytvořte si květinovou louku na vaší zahradě

Květinová louka vyvolává představy léta, tepla, vůně. Rozkvetlé chrpy, vlčí máky, zvonky, kopretiny tvoří pestrou součást travního porostu. Je prospěšná i pro zvířata, ptákům dává potravu. Je to dobrý základ přírodních zahrad, ale stejně tak dobře se bude vyjímat ve všech zahradách.

Stále větší oblibě se těší budování květinové louky místo trávníku. Slouží především k obohacení zahrady, mohou se tvořit jen květinové ostrůvky nebo v případě přírodních zahrad větší plochy. Květinová louka přímo vybízí k různým variantám tvarování. Může tvořit jednolité celky nebo lze vytvořit ostrůvky relaxace a různé cestičky. Stačí jen měnit místa sekání. Vysekané místo opět zaroste.

Jaké vytvořit podmínky

Pokud zakládáte květinovou louku místo trávníku, je třeba odstranit drny nebo je zaorat. Také lze vytvořit v trávníku jen porosty květinové louky, které je zpestří. Utuženou půdu je třeba nakypřit. Není třeba přidávat kompost ani hnojiva, jen zapravit písek. Pokud byste přidali do půdy živiny, trávy by rostly na úkor květin.

Jak vybrat květiny s ohledem na typ půdy

Chudé, propustné a písčité půdy prospívají květinám suchých luk – chrastavci lučnímu, chrpě čekánek, hvozdíku kartouzku, silence nadmuté, šalvěji a dobromysli luční, třezalce tečkované, kostřavám a třeslicím.

Výživnější a vlhčí půdy jsou dobrým základem pro kopretiny, zvonky, knotovky, heřmánek a rmen, svízele, řebříček, chrpu luční, bedrník, vlčí mák, psárku, ovsík, srhu.

V obchodech lze zakoupit už hotové osení, a proto je vybírejte podle typu půdy, který máte na zahradě.

kvetinova louka 2 - Vytvořte si květinovou louku na vaší zahradě

Kdy vysévat

Květinovou louku vyséváme v dubnu nebo květnu. Na jeden metr čtvereční vysejte asi 2g osiva, přitlačte do půdy, např. většími plochami (prkénka). Nezasypávejte už půdou. Pokud neprší a je sucho, pravidelně osení zavlažujte. Louka se naplno rozkvete až v následujících letech. Pokud by v louce rostly mohutné rostliny (plevel), vyrýpněte je.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář