holinky

Oprava holinek je jednoduchá, mnohdy postačí i výbava pro cyklisty

Oprava holinek: Také chcete mít nohu během deštivých dnů v teple, ale ve vašich oblíbených holinkách se jako naschvál udělala díra? Pak si s ní poraďte dřív, než se nepříjemně rozšíří. Vždycky totiž platí, že menší defekty se opravují lépe než ty větší.

Nezáleží na tom, zda máte v oblibě tradiční gumové holinky, nebo naopak sázíte na ty moderní neoprénové, vhodné zejména pro rybáře. A mohou být i zateplené, a přesto případný defekt většinou opravíte snadno. Ne vždy to však platí. Pojďte se spolu s námi podívat na to, zda ve vašem případě ještě něco zmůžete či ne.

Když chcete opravit klasické gumové holinky

Potkali jste se na zahradě s ostrým hřebíkem vykukujícím z plotu? Takováto poškození lze obvykle opravit nejsnadněji, hotovo budete mít už za pár minut. Naopak holinky, které se už tak nějak rozpadají věkem už opravovat nedoporučujeme. Jakmile totiž jednu díru zalepíte, objeví se zpravidla poblíž ní jiná.

A jak tedy vyzrát na drobná poškození na gumových holinkách? Pořiďte si obyčejnou záplatu na kolo. Bývá součástí cyklistické výbavy nebo ji pořídíte v nejbližším servisu. Její aplikace je snadná. Místo, které chcete zalepit, nejdřív důkladně vyčistěte. Doporučujeme vzít si k ruce trochu benzínu, který místo zároveň i odmastí. Několik tahů stačí.

Poté záplatu vyjměte z jejího obalu a pečlivě ji po celé ploše přitlačte. Poté nechte několik minut zaschnout (řiďte se návodem u konkrétního produktu) a holinku můžete opět bez potíží používat. Ale dejte si pozor na to, kde se poškozené místo nachází. Pokud jde o ohyb například v nártu, nemá oprava téměř cenu. Naopak běžné poškození kdekoliv jinde spraví záplata i na dlouhá léta. A jakmile začne zlobit, jednoduše ji vyměníte za novou.

Jak je to se spravováním holinek, jež mají na sobě více materiálů

I tady však existují výjimky. Řeč je zejména o holinkách, jež se pyšní pohodlnější nebo lépe padnoucím lemem kupříkladu z neoprenu nebo textilie. Ve chvíli, kdy se poškození objeví v tomto bodě spoje, je veškerá oprava zbytečná. Jde totiž o velmi namáhané místo a jakmile se objeví první poškození, ty ostatní začnou vyskakovat jako houby po dešti.

Naopak jde-li o celogumové holinky, jejichž okraj je tvořen pryží, pak i na toto místo můžete záplatu aplikovat. Opět však zdůrazňujeme, že nesmí jít o poškození stářím, ale o to mechanické.

boty 600x399 - Oprava holinek je jednoduchá, mnohdy postačí i výbava pro cyklisty

Zdroj foto: pixabay

Jak je to s opravami neoprénových holínek

A máme tu speciální kategorii této obuvi – neoprénové holínky, jež často používají rybáři. Ti mají ovšem v oblibě i jiné neoprénové kousky, kupříkladu kalhoty. Určitě vás proto potěší, že námi uvedený postup lze aplikovat na jakékoliv předměty z toho materiálu.

Ovšem musí jít o poškození malé – drobnou dírku nebo trhlinku, na jejíž vyspravení postačí lepidlo, vše ostatní patří jedině do specializovaného servisu. Latex je totiž nutné sešit speciálně navrženou pružnou nití a to v domácích podmínkách jednoduše nezvládnete. Lepidlo v tomto případě působí jen jako podpora.

A jak si tedy poradit s malým poškozením? Vsaďte na speciální na lepidlo na neoprén. Poškození vypodložte starými novinami nebo vhodnou textilií a špachtličkou nebo jiným nástrojem vetřete lepidlo přímo do otvoru. Dbejte, aby opravdu zateklo všude tam, kam mám. Nakonec ho nechte zaschnout

Jak se aplikují speciální záplaty na neoprén

Pokud doma nějaké neoprénové věci máte, pak jste k nim jistě dostali i malou záplatu a tubu lepidla. Záplatu obvykle aplikujeme zevnitř a lepidlo zvenčí. Jen v případě, že by to nebylo možné, postup obrátíme. A u opravdu silného poškození raději nalepíme jednu záplatu zevnitř a jednu zvenku – pro jistotu. Na manipulaci si vždy bereme rukavice, latexové lepidlo, jež se na neoprén používá, se totiž z rukou smývá jen velmi špatně. A totéž platí i o čištění okolních předmětů, proto zdůrazňujeme nutnost pečlivého podložení díry na neoprenu vhodným materiálem

Existují ovšem i záplaty nažehlovací, už nichž zapatlání lepidlem nehrozí. Ty však obvykle nemůžete aplikovat jen tak. Místo okolo díry na neoprenu je totiž nutné zdrsnit, aby na nich záplata lépe držela. A jak na to? Poslouží vám brusný papír, stačí několik tahů. Nakonec místo dobře očistěte a aplikujte záplatu. Nakonec ji zažehlete. Jde spíše o techniku vhodnou pro kalhoty, ovšem uplatní se i na horní částí holínek.

Na žehličku je nutné tlačit opravdu vší silou. Počítejte přitom do deseti a teprve poté pusťte. Samozřejmě vypněte napařování a teplotu nastavte na nejvyšší stupeň. Jedině tak bude celý postup 100% úspěšný.

Náš tip: Tento typ záplat je možné velmi dobře použíti na opravu goretexu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář