Perila křovitá je asijská bylinka hojně využívaná ve vietnamské kuchyni. Vypadá podobně jako kopřiva a v kuchyni se využívá podobně jako bazalka či koriandr. Navíc je účinným bojovníkem proti alergiím.
Perila křovitá (Perilla frutescens) se někdy označuje i jako divoká bazalka nebo purpurová máta. U nás je to stále ještě neznámá bylinka, pocházející z Číny a Indie. Její listy jsou skutečně podobné mátě nebo kopřivě. Ve své domovině roste ve výškách 1200m. V Číně už se pěstuje po staletí a prošla křížením, z původní rostliny se zelenými a červenými listy, bylo vyšlechtěno mnoho dekorativních druhů. Dorůstá výšky asi jednoho metru.
Antialergický a protizánětlivý účinek
- Rostlina dle studií obsahuje ty stejné látky, které se aktivují při protialergických a protizánětlivých reakcích.
- Perila však není bylinka pouze pro alergiky, také tlumí kašel, horečku, pomáhá při chřipce a nachlazení.
- Snižuje hladinu cholesterolu a tryacylglycerolů.
- Silný antioxidační účinek.
- Její éterický olej působí antimikrobiálně.
- Podporuje vylučování trávicích šťáv.
Perila v kuchyni
Perila má svěží, pronikavou, kořeněnou chuť, která připomíná citronovou trávu. Hodí se k masům, smažené a grilované hovězí, telecí, vepřové, kachní, kuřecí a mořské plody. Přidává se do letních salátů. Připravuje se z ní čaj, lístky se dají sklízet po celý rok a sušit ve stínu. Čaj se popíjí při potížích nebo preventivně.
Pěstování Perily
Pěstování je snadné, je to jednoletá bylina. Osivo můžeme přes noc namočit do vlažné vody a druhý den vyset na povrch substrátu, mělce zasypeme a udržujeme vlhké. Za pár dní semínka vyklíčí a košatí se do tvaru keříku, čím více zastřiháváme, tím je košatější. Daří se jí na slunci a v polostínu. Není mrazuvzdorná, ven ji umísťujeme, až nehrozí přízemní mrazíky. Zeminu udržujeme stále vlhkou.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz