hadinec

Hadinec obecný se využívá ve formě obkladu při revmatismu a křečových žílách

Pokud se vydáte do přírody, zcela jistě narazíte na tuto léčivku (hadinec obecný). Dnes je považována spíše za plevel, ale ve skutečnosti je to stará léčivá bylina. Většinou bývá obsypána mravenci či jiným hmyzem.

Hadinec obecný (Echium vulgare) je rozšířen po celé Evropě, u nás je v přírodě k nalezení poměrně hojně. Může dosahovat do výšky až 1 m. Lodyhu má vzpřímenou, nevětvenou, vyrůstající z přízemní růžice. Květy jsou oboupohlavné, vyrůstající z úžlabí listenů. Barvu mají modro – fialovou a vytváří vijany. Kvete poměrně dlouho, od května do října. Vzrostlá rostlina je ukotvena velmi dlouhým kořenem, sahající do hloubky i 2 m. Květy hadince produkují nektar, takže bývá obsypaný včelami, motýly a dalším hmyzem. Rostlina je dvouletá, kvete druhým rokem. Chová se poměrně expanzivně a snadno vysemeňuje.

Jak získal své jméno?hadinec rostlina - Hadinec obecný se využívá ve formě obkladu při revmatismu a křečových žílách

V minulosti lidé věřili, že dokáže léčit hadí uštknutí. Jméno je také odvozeno od tvaru květů, ze kterých vyčnívají tyčinky, podobné hadím jazýčkům. Pokud se podíváme na latinský název, tak je odvozen od slova échion, což v překladu znamená had.

Jaké má léčivé účinky

Bylinka má močopudné a protizánětlivé vlastnosti. Užívá se zevně nať, připravují se z ní koupele a obklady.

Obklady se využívají při různých kožních chorobách. Také se přikládá na křečové žíly, při revmatismu.

Dá se užívat i vnitřně, i když se to příliš nedoporučuje. Například při horečce, špatné náladě, melancholii, zánětech trávicího ústrojí a průjmech.

Využití i v kuchyni

Květy hadince se dávají do salátů, jí se kandované nebo se zpracují do ovocných nápojů. Ostatní části rostliny by se neměli konzumovat. Přímá konzumace se jinak nedoporučuje, vzhledem k tomu, že je obsypán jemnými chloupky, které mohou podráždit krk i kůži. Také je mírně toxický pro játra, proto je vhodné dodržovat doporučenou denní dávku.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít