perila list

Perila křovitá: Bylinka tlumící alergické reakce

10.10.2019
7 935 Zobrazení

Perila křovitá je asijská bylinka hojně využívaná ve vietnamské kuchyni. Vypadá podobně jako kopřiva a v kuchyni se využívá podobně jako bazalka či koriandr. Navíc je účinným bojovníkem proti alergiím.

Perila křovitá (Perilla frutescens) se někdy označuje i jako divoká bazalka nebo purpurová máta. U nás je to stále ještě neznámá bylinka, pocházející z Číny a Indie. Její listy jsou skutečně podobné mátě nebo kopřivě. Ve své domovině roste ve výškách 1200m. V Číně už se pěstuje po staletí a prošla křížením, z původní rostliny se zelenými a červenými listy, bylo vyšlechtěno mnoho dekorativních druhů. Dorůstá výšky asi jednoho metru.

perila - Perila křovitá: Bylinka tlumící alergické reakce

Antialergický a protizánětlivý účinek

  • Rostlina dle studií obsahuje ty stejné látky, které se aktivují při protialergických a protizánětlivých reakcích.
  • Perila však není bylinka pouze pro alergiky, také tlumí kašel, horečku, pomáhá při chřipce a nachlazení.
  • Snižuje hladinu cholesterolu a tryacylglycerolů.
  • Silný antioxidační účinek.
  • Její éterický olej působí antimikrobiálně.
  • Podporuje vylučování trávicích šťáv.

Perila v kuchyni

Perila má svěží, pronikavou, kořeněnou chuť, která připomíná citronovou trávu. Hodí se k masům, smažené a grilované hovězí, telecí, vepřové, kachní, kuřecí a mořské plody. Přidává se do letních salátů. Připravuje se z ní čaj, lístky se dají sklízet po celý rok a sušit ve stínu. Čaj se popíjí při potížích nebo preventivně.

perila rostlina - Perila křovitá: Bylinka tlumící alergické reakce

Pěstování Perily

Pěstování je snadné, je to jednoletá bylina. Osivo můžeme přes noc namočit do vlažné vody a druhý den vyset na povrch substrátu, mělce zasypeme a udržujeme vlhké. Za pár dní semínka vyklíčí a košatí se do tvaru keříku, čím více zastřiháváme, tím je košatější. Daří se jí na slunci a v polostínu. Není mrazuvzdorná, ven ji umísťujeme, až nehrozí přízemní mrazíky. Zeminu udržujeme stále vlhkou.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář