zahrada

Na podzim nastává čas pro výsadbu tulipánů

Tulipány patří mezi tradiční ozdoby a symboly jarních záhonů a kytic. Vybírat můžeme mezi spoustou odrůd, lišící se barvou, výškou či tvarem. Je načase vybrat a připravit vhodné stanoviště, potom počkat na vhodné počasí a provést výsadbu.

Tulipány patří mezi nejčastěji pěstované jarní cibuloviny. Jejich původ je pravděpodobně v jihozápadní a střední Asii. Do Evropy se dostaly v 16. století. Můžeme je rozdělit na botanické (původní, přírodní) druhy a zahradní tulipány. Následně se dají dělit do mnoha dalších kategorií. Tulipány jsou variabilní a prošly mnohým šlechtěním, které pokračuje až do současnosti, díky tomu je vyšlechtěno několik tisíc odrůd.

Jak vybrat a připravit správné místo

Tulipánům se daří na slunném stanovišti, zvládnou však i polo – stinné. Pokud chceme pěstovat tulipány na stejném místě, jako v předchozích letech, je lepší udělat čtyřletou pauzu, zamezíme tak přenosu chorob, které mohou zůstávat v půdě. Nebo lze nahradit půdu do hloubky 40cm novou zeminou.

Půda jim postačí běžná, zahradní. Nesvědčí jim jílovité, přemokřené zeminy nebo naopak písčité, vysychavé. Ideální je propustná, hlinitopísčitá s neutrální až mírně kyselou reakcí.

Půdu si připravíme 14 dní předem, před výsadbou. Zryjeme ji do hloubky, asi 20 – 30cm. Do půdy vpravíme dobře proleželý kompost, zkompostovaný hnůj či pomalu rozpustná hnojiva. Čerstvý hnůj není vhodný. Povrch půdy uhrabeme.

tulipany - Na podzim nastává čas pro výsadbu tulipánů

Kdy a jak cibulky sázet

Cibulky pro výsadbu musí být zcela zdravé, nepoškozené mechanicky, ani napadené chorobami. Tulipány se vysazují od polovin září, během října až do počátku listopadu. Dobu výsadby zvolíme dle aktuálního počasí.

Hloubka jamky pro cibulku by měla trojnásobně převyšovat velikost cibule. Hloubka se měří od špičky cibule po povrch země. Čím zasadíme cibulky hlouběji, tím se méně dělí a mají větší květy. Podle velikosti se cibulky vysazují zhruba 8 – 15cm hluboko. Vzdálenost mezi jednotlivými cibulkami ponecháme 10 – 20cm. Růstový vrchol (špička) směřuje vzhůru. Vysazujeme do skupiny či řádku po 15 – 20 kouscích. Cibule po výsadbě zalijeme. Do zimy zakoření poměrně dobře.

Jak cibulky ochránit

Jestliže máte problém s drobnými hlodavci, lze zakoupit speciální sadbové košíky, ale postačí i miska z dobře tvarovatelného pletiva, očka musí být dostatečně hustá. Cibulky jsou odolné mrazu, pokud je běžná zima v našich podmínkách, není třeba je chránit. Sněhová pokrývka jim dá přirozenou ochranu.

Pokud nestihneme vysadit tulipány na podzim, uchováme je v chladné, bezmrazé místnosti a vysadíme brzy na jaře.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

six + 6 =