pilea cadierei

Pilea neboli africká kopřiva: Pokojovka, která ovšem nepálí

Piley se nemusíte bát, protože ačkoliv se jí říká africká kopřiva, vůbec nežahá. Je ale okrasná svými listy a její pěstování je poměrně snadné.

Odkud pochází

Je mnoho druhů těchto rostlin, ale jejich kolébkou je tropická Čína. Odtud se rozšířily všude v tropických oblastech, tedy přes celou Asii, Afriku až do Střední a Jižní Ameriky.

Které kultivary se hodí do bytu

Nejznámějším kultivarem pěstovaným v bytě je zřejmě Pilea peperomioides. Pochází z Číny, v angličtině se jí také říká chinese money plant, podle tvaru listů získala přezdívku palačinková kytka. Má opravdu kulaté listy tmavě zelené barvy.

Dalším krásným kultivarem je Pilea cadierei, kterou poznáte podle širokých stříbřitých pruhů na listech. Podaří-li se vám, aby vykvetla, pak se můžete těšit na drobounké bílé kvítky.

africká kopřiva - Pilea neboli africká kopřiva: Pokojovka, která ovšem nepálí

Pilea

Co potřebuje k životu

Potřebuje dostatek světla, ale přežije i v polostínu. Nesnáší přímé slunce. Jako substrát se hodí zahradní substrát promíchaný s příměsí písku a na dno květináče umístit drenáž z kamínků, aby nikdy nestála v přemokřeném substrátu. V létě vyžaduje střední zálivku, v zimě samozřejmě téměř žádnou, ale i přes zimu má ráda dostatek světla. Teplota přes léto kolem 22 °C, v zimě by neměla poklesnout pod 16 °C. Když pilea vyroste do větší výšky, potřebuje oporu.

Přesazování a množení

Mladé rostliny přesazujeme jednou za rok na jaře, větší pak jednou za 3 roky. Množíme stonkovými řízky anebo novými výhony. Řízky necháme zakořenit ve vodě, nové výhony – pokud mají málo kořínků, tak je také nejprve dáme do vody, pokud mají dostatečný kořenový systém, můžeme sázet přímo do nového substrátu.

Možné problémy

Možnými problémy při pěstování piley může být žloutnutí nebo opadávání listů – je to způsobeno přílišnou zálivkou. Kroucení listů bývá způsobeno přílišným sluncem nebo teplem. A jestliže vám pilea vyhání do výšky, pak je to nedostatek světla, který ji nutí růst za světlem např. z okna.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář