rostlina kandik

Kandíky jsou velmi krásné ale také křehké rostliny

Kandíky vykvétají už časně zjara, jsou příbuzné lilií a také se jim podobají. Jejich květy jsou křehké. Je vzácný, chráněný a z přírody si ho odnášet nesmíte. Byly ale vyšlechtěny druhy, které nepocházejí z volné přírody, můžete si je zakoupit a pěstovat na zahrádce.

Kandík psí zub (Erythronium dens – canis) je asi 15 cm vysoká rostlinka, v Čechách se nachází jen na jediném místě, v oblasti Posázaví, dále ho můžeme najít na Slovensku. Vykvétá převislými květy, které mají růžový, fialový a bílý odstín. Květy rostou převisle, jsou složené z šesti protáhlých okvětních lístků, které se ohýbají zpět nahoru.

Svoje druhové jméno získal kandík díky své cibulce, která tvarem připomíná psí zub. Rostlina patří k rodu, který zahrnuje přibližně 22 druhů cibulnatých rostlin. Většina rostlin má původ v Asii a Severní Americe. V Evropě roste pouze jediný druh a to právě kandík psí zub, nachází se v chráněné oblasti vrchu Medník, při levém břehu dolního toku Sázavy.

kandik - Kandíky jsou velmi krásné ale také křehké rostliny

Všechny zahradní druhy jsou vypěstované z dovezených rostlin. Jsou to například:

  • Erythronium tuolumnense
  • Erythronium oregonum

Tyto dva druhy byly výchozími rostlinami pro vypěstování několika kultivarů.

Jak kandíky pěstovat

Rostlině svědčí vlhčí stanoviště s přistíněním. Půda jim vyhovuje propustná, kyprá a humózní. Rostlině můžete přilepšit hnojivy s obsahem draslíku a fosforu (nepoužívejte průmyslová hnojiva), podpoříte tak tvorbu květů. Na podzim jim prospějete kompostem. Cibulky se vysazují do malých skupinek, vzdálených od sebe asi 10 cm, do hloubky 5-6 cm, zámořské kultivary mají větší cibulky, tak je sázíme do větší hloubky.

Kandíky se hodí spíše do přírodní zahrady nebo skalky. Také jako podrost pod listnatými keři nebo stromy a na okraj trávníků. Rostlina kvete v jarním období. Množí se dceřinými cibulkami, odebranými koncem srpna, sázejte ihned, rychle vysychají.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář