anginovnik bylinka

Angínovník aneb proč by neměla tato zelená lékárna doma chybět

Angínovník: Pokud trpíte na angínu, která se vám opakovaně vrací, pak určitě by neměla ujít vaší pozornosti tato krásná rostlina, která zaujme vzhledem, ale především vyniká účinky. Pomůže nejen při angíně. Jak na pěstování angínovníku doma či venku?

Angínovník (Belamcanda chinensis) je krásně kvetoucí rostlinou, která pomůže jak při bolestech v krku, zánětu mandlí, průdušek, bronchitidě, revmatismu, zvýšené teplotě, zahlenění či zácpě. Angínovník je ocenitelný i pro svůj protizánětlivý účinek, čistí tělo, eliminuje tvorbu a množení hub a plísní v těle, chrání játra a pomáhá k jejich regeneraci.

Léčivá rostlina, která pomůže rovněž proti bolesti, vyniká i svým močopudným účinkem. Výhodou je, že angínovník je možné pěstovat doma i venku na zahradě, balkoně apod. A co je ještě více příznivé, že samotné pěstování je snadné. Jen tak pro zajímavost, tato rostlina vypadá pěkně i když nekvete. Angínovník ozdobí váš interiér či exteriér a pomůže s mnoha zdravotními problémy.

Pěstování angínovníku

Vzhledem k tomu, že je rostlina choulostivější, potřebuje zimování za nižších teplot a při omezené zálivce. Na záhonech tak vydrží pouze mírné zimy. Na druhou stranu, v některých oblastech u nás je to zcela reálné, neboť jsou části, kde díky klimatu je zima vskutku mírná. Nicméně jako pokojová rostlina doma vydrží celoroční pobyt a je možné ji letnit v přenosné nádobě. Angínovník si tak může vypěstovat opravdu každý, nejen ti, co mají zahrádky, terasy apod.

anginovnik - Angínovník aneb proč by neměla tato zelená lékárna doma chybět

Bouba at French Wikipedia / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Hlavní je dostatek světla

Rostlina potřebuje ke svému zdárnému růstu a životu dostatek světla, dokonce nevadí ani přímé slunce. Přes zimu rostlina pěstovaná v interiéru vyžaduje co nejsvětlejší místo. Může pomoc i umělé osvětlení se zdrojem světla s denním spektrem.

Co se týče zeminy, tak je třeba substrát udržovat mírně vlhký, ale ne mokrý či přemokřený, aby nedošlo k uhnívání kořenů. Nejlepší variantou je propustný substrát s drenáží na dně nádoby. Je možné si namíchat vlastní substrát z kvalitního a vyzrálého kompostu a listovky. Coby drenáž na dno nádoby poslouží efektivně písek, perlit, jemný štěrk, keramzit či drť z dřevěného uhlí.

Nezapomeňte na výživu prostřednictvím hnojení. Používejte hnojiva určená na bylinky nebo zeleninu, popřípadě můžete použít organické hnojivo. Perfektní je například silný výluh z kopřiv, který je třeba ale trochu naředit. V zimě hnojení omezte, jen v případě aktivního růstu, tj. při dostatku umělého osvětlení. Během aktivního růstu hnojení provádějte jednou za dva měsíce, v období květu pak častěji.

Jak si namnožit angínovník?

Vzhledem k tomu, že se rostlina skvěle a snadno rozmnožuje oddenky, provádí se množení dělením trsů. Ideálně na jaře při přesazování. Angínovník je ovšem možné vypěstovat ze semen. Ta se vysévají od února do března při pokojové teplotě. Za 14 dní vyklíčí a celkem rychle rostou. Už po 4 měsících budou kvést.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář