bobkovisen

Chyby, které možná děláte při pěstování bobkovišní

Viděli jste někde překrásnou bobkovišeň, tak jste si ji pořídili také, ale ona vám zdaleka tolik radosti nepřináší? Podívejte se na pět nejčastějších chyb, které pěstitelé dělají.

  • Zasadili jste ji do stínu

Bobkovišeň potřebuje slunné stanoviště, maximálně polostín. Rozhodně neporoste v mrazových kotlinách a hlavně: jen na plném slunci pokvete. V zimě ji ovšem chráníme přikrytím netkanou textilií, aby nenamrzly listy.

  • V zimě vám „zmrzla“

Jestliže během zimního období nemrzne a nenapadla sněhová pokrývka, musíte bobkovišeň zalévat, potřebuje totiž stále dostatek vláhy. Bobkovišeň tedy pravděpodobně nezmrzla, neboť je mrazuvzdorná až do -25 °C, ale spíše uschla.

bobkovisen kvet - Chyby, které možná děláte při pěstování bobkovišní

  • Dali jste ji do vápenité půdy

Ve vápenité půdě se jí dařit nebude a zežloutnou jí listy. Bobkovišeň potřebuje mírně kyselou půdu. Vápenitou půdu můžete vylepšit rašelinou a také každé jaro a podzim rostlinu rašelinou mulčovat. Bobkovišním se dobře daří na stanovištích u lesa (chaty, chalupy).

  • Půda je trvale přemokřená

Ačkoliv bobkovišeň potřebuje zalévat, krátkodobě snese spíše období sucha než trvale přemokřenou půdu. Pak jí totiž žloutnou listy, uhnívají kořeny a je náchylná k chorobám (například padlí).

  • Živý plot z bobkovišní je příliš hustý nebo naopak řídký

Chcete-li si vypěstovat živý plot z bobkovišní, který je mimochodem velmi okrasný, musíte zasadit 2–3 rostliny na 1 metr. Jáma musí být dostatečně hluboká a půda vylepšená kompostem a rašelinou, aby se bobkovišeň dobře ujala a rychle rostla. Efektní plot získáme, budeme-li kombinovat například bobkovišeň lékařskou (Prunus laurocerasus)s bobkovišní portugalskou, jinak také portugalským vavřínem (Prunus lusitanica), popř. i jinými keři (hlohyně, cesmína). Můžeme keře střídat pravidelně nebo nahodile. Plot bude dostatečně hustý, aby tvořil bariéru nechtěným pohledům. Jedinou nevýhodou může být, že takový živý plot bude i dost široký, a tak se příliš nehodí do malé zahrady.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít