lotus kvety

Štírovník: Zaujme ohnivými květy. Oblíbená balkonová rostlina

Patří k oblíbeným balkonovým rostlinám. Má netypické listy a květy, hodí se jak do okrasných nádob, truhlíků, tak i do závěsných košíků. Štírovník zaručeně upoutá neobvyklým květenstvím, které vypadá jako vyšlehávající plamínky ze stříbrných lístků.

Štírovník (Lotus) dorůstá výšky přibližně 10 cm. Nejznámější jsou dva druhy štírovníků, oba vytváří až jeden metr dlouhé, převislé výhony, na kterých vyrůstají stříbřité zelené, jehlicovité listy.

  • Lotus berthelotii – kvete výraznými, šarlatovými květy od dubna do května. Je jemnější a méně vzrostlý.
  • Lotus maculatus – má žluté květy s červeno-hnědým žíháním, vykvétající od května do října. Je to endemit Kanárských ostrovů.

Jak štírovník pěstovat

Rostlině svědčí vzdušný a dobře propustný substrát, například středně vyhnojený rašelinový nebo kůro – rašelinový s podílem jílu. Vrcholové řízky, které jsou velikosti 4-5 cm a jsou ošetřeny stimulátorem, necháme zakořenit při vyšší vzdušné vlhkosti (například pod mikrotenovou folií). Zakořeňují přibližně 3-4 týdny při teplotě 180 C – 200 C. Potom můžeme mladé rostliny zasadit zhruba po třech kusech do květináče o průměru 12 cm nebo po 5-7 kusech do závěsných nádob, které jsou přibližně průměru 20-25 cm.

lotus - Štírovník: Zaujme ohnivými květy. Oblíbená balkonová rostlina

Podmínkou pro založení květů, po nárůstu zelené hmoty, je tzv. chladná perioda. To znamená, že rostlinu umístíme na 4-8 týdnů do prostředí s teplotou 40 C – 80 C. Potom teplotu zvýšíme.

Štírovník potřebuje slunné stanoviště, ve stínu nepokvete a rovnoměrnou zálivku, zvlášť po založení květů. S přihnojováním můžeme začít ihned potom, co se nám štírovník ujme v květináči a to jedenkrát týdně. Substrát by měl být pořád vlhký, nesmí přeschnout.

Pokud budeme štírovník pravidelně zaštipovat, zvýšíme tak počet výhonů. Rostlině se daří v létě venku, například na balkoně, na slunném místě. Pokud jsou teploty vysoké, kvetení ustává a opět se obnovuje na konci léta, kdy je rozdíl teplot ve dne a v noci.

Na zimu štírovník přenášíme do bezmrazé a světlé místnosti s teplotou okolo 100 C. Na jaře přesadíme do nové zeminy a přeneseme do teplejší místnosti.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář