cervena repa

Červená řepa je plná vitamínů a vypěstovat ji na zahradě není problém

Červená řepa je podobně náročná na půdu a podnebí jako květák, avšak pokud máte kvalitní půdu a teplejší podnebí, pak nic nebrání tomu, abyste si ji zkusili vypěstovat.

Půda a podnebí

Červená řepa je klasickým příkladem plodin pro 2. trať. Nesnáší totiž hnojení čerstvým chlévským hnojem. Potřebuje neutrální půdu, čehož můžete dosáhnout i dodatečným vyvápněním pozemku na jaře. Dobře snáší chlor, ovšem citlivě reaguje na nedostatek boru v půdě. I z tohoto důvodu byste ji neměli pěstovat 2x za sebou na tomtéž pozemku, ani ji zařazovat po mangoldu nebo špenátu.

Vysévat nebo vysazovatrepa - Červená řepa je plná vitamínů a vypěstovat ji na zahradě není problém

V zásadě je možné obojí, avšak přímý výsev přináší lepší úrodu. Pokud chcete červenou řepu vysévat přímo na záhon, je lépe počkat alespoň do začátku května. Pokud by totiž semínka přešla mrazem, mají pak rostliny tendenci vybíhat do květu, což oslabuje přítomnost výživných látek v bulvě. Rovněž je možné červenou řepu vysít do skleníku či pařeniště (nevytápěného) cca začátkem dubna a pak jednotlivé rostlinky přesadit na záhon.

Jak vysévat na záhon

Při vysévání řepy na záhon je optimální meziřádková vzdálenost 30 cm. Nevyséváme však celý řádek, ale tzv. do hnízd. Do každého hnízda je vhodné vložit 3–5 semínek. Jednotlivá hnízda mějte od sebe vzdálená asi 20 cm. Po vzejití vyjednoťte rostlinky tak, že v každém hnízdě ponecháte jen jednu, a to tu největší a nejsilnější.

Zálivka a přihnojování

Červená řepa nepotřebuje vydatnou zálivku, zaléváme tedy jen v horkém a suchém počasí. Přihnojovat můžeme během vegetačního období např. kompostem.

Kdy budeme sklízet

Červená řepa bude vhodná ke sklizni podle odrůdy za 2–4 měsíce. Menší bulvičky můžeme rovnou konzumovat, nakládat, větší pak jsou vhodné na vaření, ale i uskladnění (na zimu je uložíme beden s pískem ve sklepě nebo jiné chladné místnosti).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
,
Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Dobrý večer,
    Co považuji za důležité v článku chybí – červenou řepu musíte sázet nejlépe samotnou na zvláštní záhon. Pokud jí zásadité spolu s paprikou, to úrodu paprik se nedočkáte i když řepa bude pěkná. Ani s rajčaty se nesnese. Mám to z vlastních zkušeností, zahradničení je můj koníček již 40let.

Zanechte komentář

Zavřít