cibule

Vypěstujte si vlastní cibuli

O česneku jsme již psali, tak co takhle zkusit si vypěstovat i vlastní cibuli? Není to až tak složité, ale musíte se rozhodnout, zda budete pěstovat cibuli ze semínka, anebo ze sazečky.

Jak pěstovat cibuli ze semínka

Pěstování ze semínek vám zaručí lepší sklizeň a kvalitnější cibuli. Cibule potřebuje ke zdárnému pěstování jen dostatek slunce, propustnou hlinito-písčitou půdu (nesnáší jílovou a přemokřenou půdu) a z živin především draslík a fosfor.

Semínka poté vysazujeme na jaře (březen až duben) do řádků vzdálených cca 25 cm. Jakmile sazeničky vyrostou, musíte je vyjednotit, aby si nekonkurovaly a neubíraly živiny – a to nejlépe tak, aby jedna cibulka byla od druhé vzdálena cca 10 cm.

K pěstování ze semínek se hodí odrůdy: Tandem, Unico F1, bílé cibule Albienka a Blanco Duro atd.

Cibule se sklízí na konci léta či na podzim. Jednotlivé cibule je nutné očistit od hrubých nečistot, uvázat je do „kytek“ a nechat na krytém venkovním prostoru vyschnout. Takto vám vydrží až do prvních mrazů a bude se méně kazit. Poté je musíte ořezat od listů a uskladnit v prodyšných bedýnkách nejlépe ve sklepě.

pěstování cibule 1 - Vypěstujte si vlastní cibuli

Jak pěstovat cibuli ze sazeček

V prvé řadě je potřeba říci, že sklizeň se ne vždy vydaří, cibule pěstovaná ze sazeček není tolik trvanlivá a také více podléhá různým chorobám, takže budete muset občas sáhnout i k chemickým postřikům. Nicméně sázení je jednodušší a sklizeň dřívější.

Sázíme v dubnu či květnu. Jednotlivé sazečky přebereme a vyhodíme všechny příliš malé, nezdravé či jinak napadené. Poté sázíme do řádků vzdálených od sebe asi 25–30 cm a jednotlivé cibulky v jednom řádku asi 8–10 cm od sebe. V tomto případě samozřejmě odpadá jednocení. Ostatní podmínky jsou stejné jako u cibule ze semínek.

K pěstování ze sazeček se hodí odrůdy: Všetana, Štutgartská, červená cibule Karmen, šalotka atd.

Sklízíme během léta (přelom července a srpna) a dále postupujeme stejně jako v předchozím případě. Protože však cibule pěstovaná ze sazeček má tendenci se více kazit, musíte uskladněnou cibuli během zimy častěji kontrolovat a všechny shnilé kusy ihned vyhazovat, aby nám hniloba nezničila celou úrodu.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář