Na vysokém stonku vyrůstají pestrobarevné a jemně vonící květy. Jejich krásu nemusíte obdivovat pouze na záhonech, ale stejně tak se hodí i k řezu do vázy. Fiala šedivá má základní barvu fialovou, ale seženete jí v mnoha odstínech.
Fiala šedivá (Matthiola incana) pochází ze Středomoří, kde má podobu trvalkového polokeře. V 19. století u nás byla velmi oblíbená, pravděpodobně k nám přišla v 16. století. V našich podmínkách se pěstuje jako letnička, jen zcela výjimečně, při mírné zimě, přezimuje do dalšího roku. Je charakteristická pestrými, barevnými kvítky, které jemně voní po vanilce. Vyšší, jednovýhonové odrůdy se pěstují většinou k řezu, polovysoké se hodí do skupin trvalek nebo letniček a nízké odrůdy do nádob, truhlíků nebo na okraje letničkových záhonů. Dorůstá výšky od 25 cm po 70 cm, dle odrůdy. Květy vyrůstají v hustých hroznech. Kultivary se povětšinou dělí na jednovýhonové a větvené.
Zajímavostí je, že květy letních fial jsou jedlé. Mají chuť podobnou ředkvičce, dají se využít do salátů, pomazánek nebo jako ozdoba na chlebíčky či dezerty.
Jak fialu pěstovat
Semena fialy se vysévají v únoru a březnu do misky se substrátem, při teplotě přibližně 16-180 C. Jakmile se objeví rostlinky, snížíme teplotu na 100-120 C. Při nižších teplotách se sazeničkám daří. Rostlinky postupně otužujeme, snese mírné jarní mrazíky a v dubnu nebo květnu vysadíme na venkovní stanoviště. Jednotlivé rostlinky ve vzdálenosti 20-30 cm od sebe, záleží na výšce daného druhu.
V současnosti se pěstují téměř výhradě plnokvěté kultivary, ty poznáte podle světle zelených lístků. Kultivary s jednoduchými květy mají šedozelené listy. Fiale svědčí propustná, hlinitopísčitá, prohnojená půda. Pěstuje se na plném slunci. Kvete od června do srpna. Fialu množíme semeny, jsou běžně k dostání.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz