růže ve váze

Nejčastější choroby růží? Víme, jak je poznat

29.4.2019
2 056 Zobrazení

Stává se to často – v jedné chvíli růže nádherně kvetou a o pár dní později začnou chřadnout a ztrácet na síle. Původcem bývají obávané choroby, které se však dají rozeznat včas – pokud víte, co hledat. Zpravidla postačí jedna nebo dvě dávky vhodného postřiku.

Černá skvrnitost, rzivost růží nebo moučná rosa – to jsou tři nejobávanější zhouby růžové krásy.Naučíme vás je od sebe rozpoznávat a poradíme, co na kterou z nich platí.

Moučná rosa – zákeřná houba na růžových listech

Jde o zákeřného nepřítele, který se dokáže před nepřízní ukrýt i tam, kde byste ho nečekali – v poupatech přezimujících růží. Proto se i přes veškerou péči na jaře objevují první svěže zelené lístky již pokryté bělavým povlakem, připomínajícím plíseň. Jde o houbu Sphaeroteca pannosa var. Rosae. Velmi rychle se šíří výtrusnicemi a v krátkém čase dokáže pokrýt celý růžový záhon. Napadené růže mají charakteristickou kresbu na listech a kvetou jen málo. Už při prvním výskytu je třeba napadené části odstranit a aplikovat postřik. Ten zopakujte pro jistotu po 7-10 dnech ještě jednou.

růže - Nejčastější choroby růží? Víme, jak je poznat

Rzivost růží odráží výstřelky počasí

Radujete se z toho, že na vaše růže svítí sluníčko a netrpí přemokřenou půdou – a potom přijdou vytrvalé deště. Tehdy se i přes veškerou vaši péči začnou konce listů zbarvovat dohněda a poškození se brzy začne šířit až k řapíkům, listy začnou vadnout a odumírat. Jde o další druh houby – Phragmidium mucronatum), jejímuž výskytu můžete zabránit pouze tím, že je preventivními postřiky zlikvidujete už na jaře a budete je každý měsíc opakovat. Pokud už se přece jenom choroba vyskytne, aplikujte postřik dodatečně a opakujte po 14 dnech.

Černá skvrnitost upozorní na zahradníkovu nedbalost

I třetí zhouba růžových keřů patří k houbám, tentokrát jde o původce Marssonina rosae. Silná nákaza propuká zejména během dešťů nebo při silném zavlažování – vysokou vlhkost totiž houby milují. Šíří se ze starých opadaných listů – ty je proto potřeba na podzim pečlivě zlikvidovat. Postřiky je pak možné aplikovat preventivně od konce května nebo kdykoli, když zpozorujete problém.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Jak se zbavit škůdce který provrtává větvičky růži.Snažím se navrtanou větvičku odstranit ale to nepomáhá a každý rok se opakuje.Poradí někdo?Děkuji

  • Profilový obrázek

   Dobrý den,
   tak tohle bych viděla na pilatku. Je třeba vždy odstranit napadené větve až po zdravé dřevo a rovněž okamžitě všechny vadnoucí výhonky. Rostlinné zbytky je nelepší spálit. při větším zasažení pomáhá některý ze systémových insekticidů (zhruba do poloviny července, posléze už nemá ošetření smysl). Půdu v okolí růží pak na podzim lehce posypte vápnem. To zničí přezimující larvy, jež se jaře zakuklí a promění v dospělé pilatky, které vám opět napadnou růže.

Zanechte komentář

Zavřít