hrusen vrbolista

Chcete mít na zahradě ozdobnou hrušeň? Zkuste hrušeň vrbolistou

Skutečným architektonickým skvostem do každé větší zahrady bude hrušeň vrbolistá. Jestliže vám nevadí, že plody jsou prakticky nepoživatelné, pak byste po tomto ozdobném stromu měli sáhnout bez váhání.

Odkud pochází

Tato hrušeň pochází z jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Kavkazu. Díky tomu je plně otužilá i v chladnějších částech Evropy.

Jak vypadá

Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia) dorůstá až 7 metrů výšky, listy připomínají vrbu, zpočátku jsou šedozelené, což je způsobeno drobným ochmýřením, později jsou ze spodní strany šedé a svrchu tmavě zelené. Kvete v dubnu a květnu bílými až krémovými vonnými květy, které se během léta mění na malé, kulaté, zelené a velmi kyselé hruštičky.

hrusen - Chcete mít na zahradě ozdobnou hrušeň? Zkuste hrušeň vrbolistou

Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Jaké potřebuje stanoviště

Hrušeň potřebuje plné slunce, humózní, středně vlhkou a spíše kyselou půdu a samozřejmě také dostatek místa. Je mrazuvzdorná až do -34 °C. Každoroční seřezání je vhodné zejména pro bohatší růst.

Další kultivary

Nejkrásnějším kultivarem je zřejmě převislá varianta Pyrus salicifolia „Pendula“, která připomíná smuteční vrbu, ačkoliv má více rozcuchané větve, které nemusejí vždy směřovat jen dolů.

Využití v zahradě

Hrušeň vrbolistá se hodí do zahrady jako solitéra, bývá vysazována v parcích i ve městech, protože dobře snáší znečištění, a také se hodí do větrolamů. Menší kultivary se dají s úspěchem pěstovat i v nádobách, za předpokladu, že je budete pravidelně zalévat a přihnojovat.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít