Skutečným architektonickým skvostem do každé větší zahrady bude hrušeň vrbolistá. Jestliže vám nevadí, že plody jsou prakticky nepoživatelné, pak byste po tomto ozdobném stromu měli sáhnout bez váhání.
Odkud pochází
Tato hrušeň pochází z jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Kavkazu. Díky tomu je plně otužilá i v chladnějších částech Evropy.
Jak vypadá
Hrušeň vrbolistá (Pyrus salicifolia) dorůstá až 7 metrů výšky, listy připomínají vrbu, zpočátku jsou šedozelené, což je způsobeno drobným ochmýřením, později jsou ze spodní strany šedé a svrchu tmavě zelené. Kvete v dubnu a květnu bílými až krémovými vonnými květy, které se během léta mění na malé, kulaté, zelené a velmi kyselé hruštičky.
Jaké potřebuje stanoviště
Hrušeň potřebuje plné slunce, humózní, středně vlhkou a spíše kyselou půdu a samozřejmě také dostatek místa. Je mrazuvzdorná až do -34 °C. Každoroční seřezání je vhodné zejména pro bohatší růst.
Další kultivary
Nejkrásnějším kultivarem je zřejmě převislá varianta Pyrus salicifolia „Pendula“, která připomíná smuteční vrbu, ačkoliv má více rozcuchané větve, které nemusejí vždy směřovat jen dolů.
Využití v zahradě
Hrušeň vrbolistá se hodí do zahrady jako solitéra, bývá vysazována v parcích i ve městech, protože dobře snáší znečištění, a také se hodí do větrolamů. Menší kultivary se dají s úspěchem pěstovat i v nádobách, za předpokladu, že je budete pravidelně zalévat a přihnojovat.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz