zahrada

Příprava zahrady na zimu

21.9.2021
1 221 Zobrazení

Letní období, během kterého jsme prakticky každou volnou chvilku trávili s přáteli nebo rodinou na zahradě se chýlí ke svému konci a nastupují poněkud chladnější měsíce. Je ale pravdou, že i během podzimu budeme ve své oáze klidu trávit poměrně hodně času, jelikož nás čeká celý seznam úkolů a věcí, které je zapotřebí splnit předtím, než udeří první zimní mrazíky. Zahrada, která nám dělala po dlouhé měsíce radost nyní touží po troše péče, tak se pojďte vrhnout na její zazimování. 

Příprava zahrady na zimu zahrnuje celou spoustu bodů. V ideálním případě je dobré napsat si seznam činností a jednu za druhou po splnění odškrtávat. Tím vyzrajete na zapomnětlivost a oázu klidu na mrazivé zimní období stoprocentně připravíte.

Sekačky na trávu, připravit se ke startu!

Jedním z prvotních úkonů, k nimž před zimou musí dojít je sekání trávy. Mnozí majitelé zahrad tento úkon bohužel opomíjí a zanedbávají, což je špatně. Po opadnutí sněhu se pak diví, v jakém hrozném stavu trávník je. Proto povolejte sekačky na trávu do práce a pusťte se do toho. 

Obecně platí, že se trávník nechává trochu vyšší. Abyste se na jaře radovali z jeho nevšední krásy, vyplatí se ho postříkat přípravky proti plísním. Když ho navíc poprášíte trochou kompostu, jeho zotavení po zimě bude snadnou záležitostí.

I živý plot potřebuje upravit

Lemuje vaši zahradu působivý živý plot? Ani na něj nezapomínejte. Buďto si vezměte do rukou nůžky, nebo jiný zastřihovač a pusťte se do díla. Živý plot upravujte ke konci října, kdy jeho kořeny přikryjte kůrou, aby na něj zimní mrazíky nemohly. Navíc tím zabráníte růstu plevelu, s nímž byste se po zimě dlouho prali. 

Listí je na řadě

Podzim se nese ve znamení opadávání listí, které nám začíná takzvaně hyzdit zahradu. Jelikož v sobě zadržují vlhkost a jsou původci plísní, je zapotřebí je shrabat a odklidit. Vezměte proto do rukou hrábě, vysavače nebo fukary. Při práci nezapomeňte na osamocené jedince u plotu, které také mohou způsobit pořádnou neplechu. 

Listy je možné vysypat do kompostu, tedy pokud jsou z ovocných stromů. Listy z ořešáků a podobného do kompostu nepatří, jelikož se velmi těžce rozkládají. 

Kompost na vás čeká

A když už jsme u kompostování, ani na to nezapomínejte na podzim. Právě v tomto ročním období se bokashi kompostování těší a raduje, protože při zahradních pracích vzniká mnoho odpadu, jež do připravených nádob můžete vysypat. 

Abyste však z benefitů kompostu mohli zejména na jaře opětovně těžit, dejte si pozor na to, co do něj házíte. Již bylo nastíněno, že sem nepatří všechno. Zatímco něco se krásně rozloží, jiné způsobí spíše nemoci nebo plísně, což posléze činí z kompostu cosi nepoužitelného. 

Záhony také volají o pomoc

Nezapomínejte ani na záhony, které v uplynulých měsících dostaly nejvíce zabrat. Přece jenom nám plodily zeleninu, bylinky a byly stanovištěm mnoha působivých květin kvetoucích do všech barev duhy. Proto jim nyní poděkujte tím, že je před úderem zimních měsíců zryjete a dáte takzvaně ,,do pucu”.

Záhony kořenové zeleniny je nutné zrušit a zrýt. Pokud narazíte na poslední zbytky plevele, s pomocí rukavic či drobného ručního nářadí je odstraňte. Hlínu trochu pohnojíme, aby zvládla přežít zimu bez újmy a měla z čeho čerpat živiny po nadcházející měsíce. 

Pokud jste ještě nespotřebovali všechny bylinky, je zapotřebí je otrhat a případně usušit, jestliže je zrovna nevíte, jak využít. Že máte v záhonech vysazenou mátu, oregano nebo tymián či šalvěj? Jako jedny z mála léčivých rostlin mohou zůstat i přes zimu venku, jelikož jsou mrazuvzdorné. Jen je tedy zahrabejte do listí – pro jistotu a klidné svědomí.

Něco málo vysázejte

A jestli vám zbyde trochu času, oblékněte si pánské outdoorové kalhoty a pusťte se už nyní do sázení. Cibuloviny nebo ovocné stromy totiž můžete vysázet už nyní, stejně tak do svých záhonů můžete zasadit tulipány, krokuky nebo narcisy, jež vám s úderem jara vykouzlí svou krásou úsměv na tváři.

———-Komerční článek———-

Štítky

Zanechte komentář