Na zahrádkách pořád dominují tradiční trvalky, ale stále častěji se v nich zabydlují i neobvyklé druhy. Kleopatřina jehla je jedním z nich, i když pořád patří spíše k raritám.
Kleopatřina jehla je spíše lidový název nebo je známá také pod pojmenováním mnohokvět. Latinsky se jmenuje kniphofia. Nejzajímavější jsou na ní květy, které postupně dorůstají na vysokých stvolech, květenství je vysoké zhruba 1,5 m. Má přes 70 druhů, které rostou v jižní Africe a na Madagaskaru. Kořeny jsou hlíznaté a listy dlouhé, jazykovité, tvořící přízemní růžice. Kvete od června do září. Květy jsou směrem nahoru oranžovo červené, směrem dolů žluté. Květ tvoří přímý hrozen, který se skládá z velkého počtu trubicovitých květů, ty jsou vyhledávaným útočištěm včel.
Nejčastěji ji nacházíme jako solitér, ale bude vypadat dobře i mezi drobnějšími rostlinami nebo některými trávami.
Jak ji pěstovat
Rostlině se bude dařit na dobře chráněném stanovišti s propustnou půdou, která je bohatá na živiny. Sazenice se vysazuje do hloubky 15-20 cm. Kořeny dobře rozložte a zasypte zeminou. Takto vydrží na místě i několik let. Prospívá ji hnojení, lepší je kompost s rašelinou, než umělá hnojiva.
I ze semen lze Kleopatřinu jehlu vypěstovat. Semena lze koupit, před výsevem je namočte do vlažné vody na několik hodin, potom vysejte na substrát pod sklo, lehce zatlačte a průběžně můžete rosit. Ideální teplota je 20-250 C. Vysejte je na podzim a sazeničky přezimujte v chladnější místnosti. Na jaře už je můžete vysázet na záhon.
Nemá ráda přesazování. Pokud je často přesazována, nemusí kvést, nechte ji raději na jednom místě i několik let. Snese zimu mírného pásma, přesto ji ale chraňte, listy sestříhejte a rostlinu přikryjte suchou rašelinou, listím nebo chvojím. Velmi dobře vypadá i v květinových vazbách.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz