Historie rostliny netvařec je velmi zajímavá, neboť ji znali již severoameričtí Indiáni a následně kolonisté, kteří přijížděli do Severní Ameriky, zjistili, že se z listů a květů dá vyrábět barvivo podobné drahému indigu – odtud také jeho druhý název.
Jak netvařec vypadá
Název netvařec (Amorpha) znamená v řečtině beztvarý a rostlina tak byla nazvána kvůli svému beztvarému vzezření. Jinak je ale keř docela okrasný: na jaře na něm vykvetou hrozny malých purpurových květů, které ostře kontrastují se žlutě zbarvenými prašníky. Ozdobné jsou i nadýchané složené listy.
Jaké potřebuje stanoviště
Netvařec potřebuje slunné stanoviště, aby co nejbohatěji kvetl. Dáte-li jen do stínu, bude ozdobný spíše listem. V polostínu také o něco více naroste. Potřebuje také humózní a vlhkou půdu s neutrálním pH. Výhodou všech těchto keřů je to, že jsou odolné vůči škůdcům a netrpí žádnými chorobami.
Jaké druhy se pěstují v našich podmínkách
Poněkud velkým keřem, ale zřejmě nejčastěji pěstovaným v našich zahradách, je netvařec křovitý (Amorpha fruticosa). Dorůstá výšky až 3 metry a široký může být až 5 metrů, potřebuje tedy opravdu dostatečný prostor a je vhodný do velké zahrady. Sám keř je vzdušný a otevřený, nepotřebuje prořezávání. Vhodný je jako solitéra anebo na zpevňování svažitých pozemků. Pozor: v listech a plodech obsahuje kromě barviva také jedovaté látky (toxikarol, rotenon a další).
Dalším, menším keřem, vhodným do menší zahrady, je netvařec nízký (Amorpha nana). Dosahuje maximálně 3 metrů výšky a má i o něco kompaktnější tvar. Kvete na jaře hrozny květů růžovofialové barvy s podobně zbarvenými prašníky. Má jemné a nadýchané listy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz