Amorpha nana

Netvařec byl využíván jako „nepravé indigo“

Historie rostliny netvařec je velmi zajímavá, neboť ji znali již severoameričtí Indiáni a následně kolonisté, kteří přijížděli do Severní Ameriky, zjistili, že se z listů a květů dá vyrábět barvivo podobné drahému indigu – odtud také jeho druhý název.

Jak netvařec vypadá

Název netvařec (Amorpha) znamená v řečtině beztvarý a rostlina tak byla nazvána kvůli svému beztvarému vzezření. Jinak je ale keř docela okrasný: na jaře na něm vykvetou hrozny malých purpurových květů, které ostře kontrastují se žlutě zbarvenými prašníky. Ozdobné jsou i nadýchané složené listy.

Jaké potřebuje stanoviště

netvarec krovity - Netvařec byl využíván jako „nepravé indigo“

Zdroj: cs.wikipedia.org   Netvařec křovitý

Netvařec potřebuje slunné stanoviště, aby co nejbohatěji kvetl. Dáte-li jen do stínu, bude ozdobný spíše listem. V polostínu také o něco více naroste. Potřebuje také humózní a vlhkou půdu s neutrálním pH. Výhodou všech těchto keřů je to, že jsou odolné vůči škůdcům a netrpí žádnými chorobami.

Jaké druhy se pěstují v našich podmínkách

Poněkud velkým keřem, ale zřejmě nejčastěji pěstovaným v našich zahradách, je netvařec křovitý (Amorpha fruticosa). Dorůstá výšky až 3 metry a široký může být až 5 metrů, potřebuje tedy opravdu dostatečný prostor a je vhodný do velké zahrady. Sám keř je vzdušný a otevřený, nepotřebuje prořezávání. Vhodný je jako solitéra anebo na zpevňování svažitých pozemků. Pozor: v listech a plodech obsahuje kromě barviva také jedovaté látky (toxikarol, rotenon a další).

Dalším, menším keřem, vhodným do menší zahrady, je netvařec nízký (Amorpha nana). Dosahuje maximálně 3 metrů výšky a má i o něco kompaktnější tvar. Kvete na jaře hrozny květů růžovofialové barvy s podobně zbarvenými prašníky. Má jemné a nadýchané listy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

five × one =