Pažitku zná jistě každý, ale tento druh pažitky není až tak rozšířen. Jeho domovinou je Asie, kde se těší velké oblibě v tamní kuchyni. Vypěstovat si pažitku čínskou můžete i ve vaší zahrádce nebo doma, prospívá téměř na každé zahradnické půdě. Pažitka čínská (Allium tuberosum) nebo také česneková pažitka
Řadí se do čeledi amarylkovitých, roste v jihovýchodní Asii, od Japonska až po Nepál. Patří mezi dlouholeté vytrvalé byliny a neměla by chybět na žádné zahrádce. Pokud dobře zakoření, vydrží vám téměř navěky. Dorůstá výšky 25 – 45 cm. Je odolná i vůči vysokým mrazům.
Pažitka čínská v kuchyni
Má výrazné, česnekové aroma, ale nezpůsobuje nepříjemný zápach z úst. S oblibou se přidává do omáček, pomazánek, polévek, na upečené či uvařené brambory, do salátů. Jedlé jsou i její květy, které můžeme využít jako dekoraci na jídlo. Nehodí se pro tepelnou úpravu, nejlépe je konzumovat ji čerstvou, vařením ztrácí aroma. Listy se dají usušit nebo zmrazit.
Pažitka čínská má i léčivé účinky, působí jako přírodní antibiotikum a antiseptikum. Pomáhá při léčbě jaterních a žaludečních obtíží. Listy se přikládají na hmyzí pobodání.
Jak pažitku čínskou pěstovat
Nejlépe se jí daří na slunečném stanovišti, kde bude mít pevná a silná stébla, snese však i polostín. Zemina by měla být humózní s dostatkem živin, zvláště písčitá s dostatkem humusu. Dá se pěstovat i v interiéru, najdeme ji chladnější místo a se zálivkou to nepřeháníme. Pokud zakoření, je dlouhověká, dobře se množí dělením trsů.
Seje se do půdy, těsně pod povrch od konce dubna do května. Letní výsev je v srpnu. Nejlepší doba pro sběr je červen až srpen, říjen až listopad.
Dá se pěstovat v květináči nebo na záhonku s ostatními bylinkami, kde odpuzuje škůdce. V době květu má i okrasnou funkci, květy jsou bílé a mají hvězdicovitý tvar.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz