blyskalka fraserova

Blýskalka ozdobí zahradu nejen listy, ale také plody

Zajímavé keře a stromy nabízí rod blýskalka, mezi nimiž najdeme jak opadavé, tak stálezelené odrůdy. Všechny však mají společnou dekorativnost listů a plodů, a to zejména na podzim.

Odkud pochází

Většina blýskalek pochází z východní Asie, nejvíce z Číny, Japonska a Koreje, některé však najdeme i v Mexiku.

Jaké potřebuje stanoviště

Blýskalka potřebuje slunné stanoviště nebo polostín, není příliš vybíravá co do půdy, opadavé druhy bývají zcela otužilé, stálezelené keře snášejí obvykle mráz maximálně do -10 °C. Je také dobré nevysazovat blýskalky do blízkosti ovocných stromů, protože by od nich mohly chytit bakteriální spálu.

blyskalka davidova plody - Blýskalka ozdobí zahradu nejen listy, ale také plody

Zdroj foto: cs.wikipedia.org       Blýskalka Davidova plody

Jaké druhy blýskalek jsou vhodné do našich zahrad

Blýskalka chlupatá (Photinia villosa) – patří mezi opadavé druhy, a je tedy zcela otužilá. Tato blýskalka pochází z východní Asie, roste nejprve jako keř a nakonec dorůstá až do výšky 5 metrů. Nejkrásnější je na podzim, kdy její listy jsou zbarveny oranžovočerveně a plody jsou jasně červené.

Blýskalka drobnolistá (Photinia parvifolia) – patří rovněž mezi opadavé druhy a je otužilá do našich zim. Na jaře vás uchvátí bílými květy, na podzim červenými plody. Listy má drobnější než předchozí druh, nicméně také se pěkně vybarvují.

Blýskalka Davidova (Photinia davidiana) – patří mezi stálezelené keře, je nižší než 4 metry, největší zajímavostí je, že bobule zůstávají na keři až do jara a teprve na jaře začíná zbarvování starých listů do červena, zatímco mladé listy jsou zelené.

Blýskalka Fraserova (Photinia x fraseri) – je hybridní stálezelený keř, zjara má listy lesklé a měděně zbarvené, přes léto se listy stávají stále zelenějšími; keřík dosahuje výšky 2 metrů a šířky cca 3 metrů, avšak jeho největší nevýhodou je, že často namrzá, proto se doporučuje pěstovat pouze v nejteplejších oblastech. Krásným kultivarem je Photinia x fraseri „Red Robin“ s nápadně červenými listy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít