pesto

Pesto z kopřivy je ideálním doplňkem jídelníčku

Kopřiva je všestranným pomocníkem v kuchyni a dokonalou léčivou bylinkou. Proč tedy nepřipravit lahodné pesto z kopřivy, které vám vydrží po celý rok a je široce použitelné?

Co kopřiva obsahuje

Pro začátek si připomeňme, jaké všechny látky kopřiva obsahuje. Jsou to zejména vitamíny A, B, C a E, dále stopové prvky jako železo, vápník a draslík, a neméně důležité jsou i karotenoidy a kyselina linolová.

Co budete na pesto potřebovatkopřiva - Pesto z kopřivy je ideálním doplňkem jídelníčku

Na několik menších skleniček pesta si připravte:

  • 500 g čerstvých (nejlépe mladých) kopřivových listů,
  • 500 g česneku,
  • 2 lžičky soli,
  • 100 g vlašských (nebo jiných) ořechů,
  • ½ litru kvalitního oleje (hodí se olivový nebo z vlašských ořechů).

A jaký je postup

Mladé kopřivy (nebo jen jejich lístky) sklízejte za suchého a slunného počasí, nejlépe tak, že je odstřihnete nůžkami. Chraňte se přitom rukavicemi před popálením. Kopřivy jemně nasekejte, česnek očistěte a i s kopřivami umelte v mlýnku na maso nebo rozmixujte v mixéru. Poté přidejte nasekané ořechy a ještě jednou rozmixujte. Přisypte sůl a přilijte olej, nakonec vše důkladně promíchejte. Hotovým pestem plňte čisté vymyté sklenice.

Takto vydrží v lednici až 2 měsíce. Chcete-li, aby vám pesto vydrželo po celý rok, je lepší jej zavařit – stačí při 85 °C po dobu 30 minut.

K čemu se kopřivové pesto hodí

Kromě tradičních těstovin se kopřivové pesto hodí i do zálivek na saláty, nebo jako přísada do nadívaných mas či ryb.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít