Pěstování ze semínek není tak těžké, i když některá úskalí existují. Důležité je udržet svá semínka naživu. Právě tím, že budete pěstovat ze semínek, můžete ušetřit spoustu peněz – ale pouze pokud vaše sazeničky přežijí a změní se na robustní rostliny. Tím, že se vyhnete následujícím chybám, můžete výrazně zvýšit své šance na úspěch.
Nedostatek světla
Sazenice potřebují spoustu světla. Toto světlo nemusí být v interiéru dostatečné, a to ani tehdy, když zvolíte umístění u okna s orientací na jih. Můžete ale použít umělé světlo – buď si nějaké zakoupíte v zahradním centru (takové bude speciálně vyvinuté pro pěstování rostlin), nebo můžete zvolit úspornější řešení, kterým je jednoduché použití žárovek. V takovém případě použijte jednu teplou žárovku a jednu chladnou.
Velmi dobrý nápad je nainstalovat tato světla tak, abyste je mohli zvedat spolu s růstem vašich sazenic. Světla by měla být co nejblíže sazenicím, aniž by se jich dotýkala (asi 5 až 7,5 cm od rostliny). Poté, co se objeví první zelené rostlinky, budete jim svítit 12 až 16 hodin denně. Je mnohem jednodušší, když si zakoupíte časovač, který bude světla zapínat a vypínat automaticky.
Ať už své rostliny přelijete nebo zalijete příliš málo – vždy jim ublížíte. To je možná nejnáročnější část pěstování rostlin ze semen. Vzhledem k tomu, že sazenice jsou tak jemné, je zde velmi málo prostoru pro chyby, pokud jde o zalévání. To, čeho chcete docílit, je, aby rostlinky byly vlhké, ale ne mokré a ne suché.
Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste maximalizovali šance na to, že budete zalévat tak akorát:
Nádobu zakryjte plastem (například mikrotenovým sáčkem), dokud semena nevyklíčí (až vyklíčí, sáček sundejte).
Zalévejte ze spodu. Tím, že své rostliny necháte nasáknout vodu skrze otvory v květináčích, je menší pravděpodobnost, že je přelijete.
Kontrolujte rostliny nejméně jednou denně.
Kupte samozavlažovací systém pro své rostlinky.
Vytvořte bezplatný samozavlažovací startér.
Příliš brzký začátek
Spousta rostlin nemá rádo chlad, a pokud je vystavíte chladnému ovzduší a půdě (začnete je pěstovat příliš brzy), rostliny budou náchylnější ke škůdcům a chorobám. Většina rostlin je připravena na přesazení ven čtyři až šest týdnů po vyražení semen.
Příliš hluboká výsadba
Některá semena potřebují ke klíčení úplnou tmu, jiná zase potřebují světlo. Proto si pečlivě přečtěte informace na obalech semen a dodržujte je. Pokud jste žádné takové informace nenašli, pravidlem je vysadit semena dvakrát až třikrát hluboko, jaká je jejich výška. To může být výzva – obzvláště u těch nejmenších semen. Prostě se řiďte tím, že semínka nebudete pokládat příliš hluboko.
Pro semena, která potřebují světlo ke klíčení, je třeba zajistit kontakt s počátečním médiem (půdou), ale nezakrývat je. Pokud máte taková semínka, nejprve zatlačte půdu dolů, abyste vytvořili pevný povrch. Potom položte svá semínka na tuto půdu a lehce je zatlačte dolů. Dejte si pozor, aby semínka byla stále vystavena světlu.
Přenesení ven příliš brzy
Když jsou rostliny mladé, dokonce i ty nejodolnější potřebují obrovské množství pozornosti. Když jsou vaši sazenice připraveny jít ven, poslední věc, kterou po všem tom pečování, chcete udělat, je dát je ven jen tak, bez přípravy. Tento proces by měl být postupný, ale stále je ještě jednoduchý. Může však být časově náročný. Cílem je postupně vystavit své rostlinky jednotlivým elementům, které na ně čekají venku.
V praxi to znamená, že své rostlinky přes den vynesete ven na většinu času a na noc je zase schováte. Toto děláte tak 6 až 10 dní, v závislosti na vaší trpělivosti, teplotách a křehkosti vašich sazenic.
Zasazení velkého množství semínek
Jistě přemýšlíte tak, že čím více nasadíte, tím více budete mít rostlinek. Avšak pokud zasadíte mnohem více semen, než zvládnete pěstovat, bude mnohem obtížnější dovést je až k dospělosti. Abyste se tomuto vyhnuli – obzvláště pokud jste začátečník – začínejte skromně.
Sazeničky jsou ve velkém chladnu
Když většina semínek klíčí, potřebuje k tomu teplotu 18 až 24 °C. Existují speciální „rohožky“, které si můžete koupit jako podložku pod své sazeničky. Můžete také použít malý ohřívač nastavený na časovač a umístěný vedle vašich sazeniček. Po vyklíčení většina sazeniček již může tolerovat kolísající teploty. Bez ohledu na typ světla, které používáte, by světlo mělo produkovat dostatek tepla.
Nedostatečné označení
Každou svou sazeničku pečlivě popište názvem a dnem, kdy jste ji vysadili. Tento popisek můžete nalepit zvenku na nádobu nebo ji můžete zapíchnout do půdy vedle semen.
Vzdávat se
Pěstování semen může být skutečnou bolestí. Vyžaduje péči, pozornost a čas. To znamená, že nemůžete jíst rajčata ihned poté, co je vysadíte (pokud si je samozřejmě nekoupíte). Největší chybou při pěstování semen by bylo vzdát se, i když jste udělali pár nebo dokonce několik set počátečních chyb.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz