ctyrlistek

Šťavel čtyřlistý je okrasná rostlina. Pěstujte si štěstí doma

Šťavel čtyřlistý neboli čtyřlístek neoslní krásou květů ani okrasnými listy či plody. Je pěstován především pro radost a jako symbol štěstí. Bývá i oblíbeným darem. Pěstování není vůbec náročné.

Šťavel čtyřlistý (Oxalis tetraphylla) pochází pravděpodobně z Mexika, kde roste podél cest, na kávovníkových plantážích, v borech a dubinách. Na dlouhém, tenkém stonku vyrůstají vstřícně srdíčkovité listy, uvnitř s fialovou skvrnou. Čtyřlístek dokonce i vykvétá, od dubna do konce léta červenorůžovými kvítky. Je pěstován pouze jako okrasná rostlina, na rozdíl od šťavelu kyselého, kterého se využívá jako dochucovadlo. Čtyřlístek dorůstá zhruba 15 cm.

ctyrlistek rostlina - Šťavel čtyřlistý je okrasná rostlina. Pěstujte si štěstí domaJak čtyřlístek pěstovat

Rostlina potřebuje světlé a chladné stanoviště. Ideální teplota je okolo 200 C, dobrá volba je severně orientované okno, snese i přímé slunce. V druhé půlce května ho lze přenést i ven, kde mu najdeme polostín. V létě, během květenství, potřebuje hojnou zálivku, ale dáváme pozor na přelití. Hnojit můžeme 2x měsíčně tekutým hnojivem. Lze ho také pěstovat volně v půdě, v kombinaci s jinými rostlinami, na zimu ho ale musíte vyrýt a po období přezimování opět zasadit. Cibulky se vysazují asi 5 cm hluboko a ve vzdálenosti 5-10 cm od sebe. Čtyřlístek lze ale pěstovat celoročně doma, letnění mu však prospívá.

Jakmile odkvete, ubíráme zálivku. Postupně mu zežloutnou a opadají listy. Čtyřlístek přezimuje na suchém a chladném místě. Lepší je cibulky vyjmout ze substrátu a na jaře přesadit. Pro pěstování je vhodný širší květináč s humózním substrátem a kyselejší reakcí.

Jak čtyřlístek namnožit

Množí se na jaře vysazením cibulek do kyprého substrátu s pískem. Zálivka se provádí jen mírná, substrát nesmí být přemokřený. V létě vytvoří dužnatý řepovitý kořen a kolem něj cibulky. Kořen uschne, odstraníme ho a cibulky uschováme.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít