květ syngonium

Syngonium: Dlouhověká popínavá pokojovka s překrásnými listy

Syngonium: Kromě monstery a jiných podobných pokojových rostlin, které jsou ozdobné především svými listy, můžete svůj interiér zkrášlit i touto, ne tak často pěstovanou pokojovkou.

Odkud pochází

Syngonium (lat. syngonium) pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde roste v tropických pralesích, někdy i epifyticky.

Jak vypadá

Syngonium v mládí vytváří vzpřímené rostliny, které obvykle nepotřebují oporu. Čím je rostlina starší, tím spíše vypadá jako popínavá nebo převislá a oporu potřebuje. Obrovský bílý květ se objevuje během vegetačního období v tropech, někdy i ve sklenících botanických zahrad, avšak v domácích podmínkách jej nelze dosáhnout.

Co potřebuje ke svému životu

Syngonium potřebuje světlo, avšak ne přímé slunce (ve své domovině roste ve stínu pralesních stromů v rozptýleném světle). V létě potřebuje teploty kolem 26 °C, v zimě může mít pod 18 °C. Substrát potřebuje poměrně vlhký a jeho složení by mělo být následující: kompostová zemina, listovka a rašelina v poměru 2:2:1. Rovněž potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost – nevadí jí rosení, nebo může být přechodně umístěna do misky s vodou. Přihnojujeme tekutým hnojivem jednou za 14 dní během celého vegetačního období.

syngonium - Syngonium: Dlouhověká popínavá pokojovka s překrásnými listy

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                    Syngonium

Přesazování a množení

Přesazujeme mladé rostliny každý rok, starší pak jednou za 3 roky. Množíme nejčastěji vrcholovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě.

Choroby, škůdci a jiné problémy

Blednutí listů je způsobenou nedostatkem živin – rostlinu je potřeba přesadit nebo přihnojit. Ke hnědnutí špiček listů dochází při zalévání vápenitou (neodstátou) vodou anebo při nedostatečné zálivce.

Na co si dát pozor

Podobně jako monstera obsahuje jedovaté látky, které mohou dráždit kůži či sliznice. Nepěstujeme ji tedy v bytě s dětmi, v dětském pokoji, a ani do bytu s domácími mazlíčky se příliš nehodí.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít