kanadská borůvka

Jak správně pěstovat kanadskou borůvku

Kanadská borůvka dostala svůj název podle země původu. Ve skutečnosti se jedná o kulturní borůvku s botanickým názvem borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) a její pěstování vyžaduje jisté zvláštnosti.

Jak kanadská borůvka vypadá

Ačkoliv je na trhu mnoho kultivarů této borůvky, jejím nápadným znakem jsou velké plody, které dosahují velikosti 12–15 mm. Jejich slupka je modrá až modročerná a dužina je světlá, nazelenalá nebo téměř bezbarvá. Kanadské borůvky kvetou nejčastěji v květnu a plodí v červenci a srpnu. Nejvíce a od prvního roku zasazení plodí dvouleté až tříleté sazenice s dostatečně bohatým kořenovým balem.

Kyselost půdy jako předpoklad pro úspěšné pěstování

Je to právě dostatečně kyselá půda, která nám zajistí dobrý růst a bohatou sklizeň z jednotlivých keřů (může to být v závislosti na konkrétním kultivaru až 2 litry plodů). Optimální je půda, jejíž pH se pohybuje v rozmezí 4,4 až 5,0. Jak toho dosáhnout? Nejlepší je vykopat dostatečně velkou jámu (cca 1,5 x 1,5 m o hloubce 0,5 m), kterou naplníme ornicí smíchanou s kompostem, lesní hrabankou, listovkou, rašelinou nebo třeba protlelým dřevěným odpadem. Zároveň je dobré, aby byla zemina bohatá na živiny, a tak se hodí přidat do ní suchý hnůj (rozdrobený).

borůvka - Jak správně pěstovat kanadskou borůvku

Částečná cizosprašnost

Kanadské borůvky jsou částečně cizosprašné, což znamená, že je lepší vysadit několik keříků, aby docházelo k opylování jiným pylem. Plody tak budou větší a úroda bohatší. Zároveň dbejte na to, abyste do zahrady přilákali dostatek čmeláků, protože včely nedokáží květy borůvek svým krátkým sosákem dostatečně opylovat.

Prořezávání borůvek

To, čemu musíte věnovat pozornost u starších keřů, je prořezávání. K tomu je nejlepší přistoupit na jaře (březen) a nejprve odstranit všechny nemocné, odumřelé, staré a poškozené výhony. Potom přikročte k prořezání všech příliš slabých výhonů, které by keř jen zahustily, ale neplodily. Měly by vám zbýt jen silné výhody v počtu cca 6–8, které budou mohutné a zdravé. Takto postupujte každoročně a borůvka bude stále bohatě plodit.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář