V našich podmínkách ho známe spíše jako pálivou přílohu k suši, málokdo však ví, že wasabi si můžete vypěstovat i v našich podmínkách. V mnoha ohledech se podoba našemu starému známému křenu, na rozdíl od něj však vyžaduje pěstování v přenosných nádobách – k odolnosti proti mrazům má totiž opravdu daleko.
Japonská bylinka Wasabia japonica (syn. Eutrema wasabi) patří do čeledi brukvovitých (Brasicaceae), stejně jako křen selský. Dorůstá přibližně 20-30 centimetrů. List jsou velké, výrazně zelené a vyrůstající ze silného oddenku – právě z něj se později získává svěže zelená hmota známá jako wasabi. Květy jsou nenápadné, drobné a bílé. Wasabi se nejlépe daří v chladnějších oblastech v podhůří, v blízkosti vodních toků apod. Vyžaduje stín vyšších stromů nebo keřů. Nevadí mu, pokud jí kořeny omývá chladná voda (okolo 12°C) a teploty neklesnou pod 8°C. Při nižších chřadne a přezimuje jen zřídka.
U nás jako pokojovka nebo kráska z hrnku s obráceným životním režimem
Chcete-li wasabi pěstovat doma, umístěte sazeničky nebo semínka do většího květináče naplněného humusovitou výživnou půdou. Od jara do podzimu potřebuje středně slunečné místo chráněné před větrem a silným deštěm. Má ráda vydatnou zálivku, ale i přesto téměř neporoste. A proč je tomu tak?
Ideální teplota vývoje se u wasabi pohybuje mezi 8-18°C, takže jakmile ho umístíte do zimní zahrady nebo jiného vhodného světlého zimoviště, začne teprve ten pravý tanec. Objeví se nové listy, ty nové zesílí a začnou přirůstat nové oddenky. V této době je vhodné přihnojování nejlépe klasickým kombinovaným hnojivem 1x do měsíce.
Sklizeň pro přímou konzumaci
A jak využít wasabi v kuchyni? Stačí odříznout celý oddenek i s listy. Oddenek dobře umyjeme a nastrouháme – příliš dlouho nevydrží, takže vždy odebíráme jen takové množství, které v horizontu 2-3 dnů zkonzumujeme.
Náš tip: Už po 10-15 minutách na vzduchu ztrácí wasabi většinu aromatických látek. Nespotřebovaný nastrouhaný oddenek proto vždy uložte do vakuové krabičky a dobře uzavřete. Nenastrouhaný oddenek chováme v chladničce zabalený do potravinové fólie. Spodní část je také možné ponořit do nádobky s vodou.
A co s natrhanými listy? Můžete je využít jako trošičku štiplavou salátovou zeleninu nebo použít třeba pod maso. Předem je můžete naložit do slaného nálevu nebo sojové omáčky. Mladé listy se chutí podobají řeřiše, staré a tmavé jsou velmi ostré až křenové.
Už jste někdy jedli wasabi?
Poku patříte mezi pravidelné návštěvník asijských restaurací, určitě odpovíte ANO. To vás však vyvedeme z omylu. Pravé wasabi je velmi drahé a i sami Japonci ho často nahrazují obyčejným „seiyó wasabi „, což není nic jiného než obyčejný nastrouhaný křen s trochou koření, hořčice a zeleného barviva. Na našem trhu se pravé wasabi prakticky sehnat nedá. A to je o důvod víc, proč si ho zkusit vypěstovat.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz