Plastový sud: Nejrůznější nádrže na vodu najdeme snad v každé zahradě. Milovníci zeleně z nich čerpají vodu pro zálivku. Nejoblíbenějším materiálem pro jejich výrobu je lehký a odolný plast. Jakmile se však v nádrži objeví dírka, nastává problém jak a čím ji zalepit.
A je nutné předtím cennou vodu vypustit, nebo si lze poradit i jinak? A má vůbec cenu takovou nádrž či sud opravovat? Na to všechno se vám dnes pokusíme odpovědět.
Páječka ani podobné vychytávky vám nepomohou
Je to plast, tak ho stavíme dohromady… Také jste si to právě teď řekli? To je ovšem chyba. Obvykle uvedeným postupem otvor spíše zvětšíme a to i v případě, že se do vzniklého otvoru snažíme natavit jiný plast.
Navíc je tento postup vždy nutné aplikovat za sucha, což znamená samozřejmě odstranění veškeré tekutiny a pečlivě vysušení vnitřní strany sudu. Místo páječky si pro efektivnější opravu proto pořiďte tavnou plastelínu. Tu totiž můžete použít úplně všude – například i na švy nebo ohnuté části sudu, kam se plastové záplaty jednoduše nehodí.
A lze ji použít i pod vodou a to bez náročného čištění povrchu a obdobných nutností. I tu sebemenší dírku tak spravíte okamžitě a efektivně. Mimochodem, k dostání je také jako epixidovaná plastelína (obvykle dvousložková). A jak se používá? Propracujete ji v prstech až do doby, než získá lehce mastnou konzistenci. Poté ji jednoduše zatlačíte na inkriminované místo a necháte zatvrdnout.
Po kompletním vytvrdnutí ji lze zbrousit, přetřít nebo cokoliv jiného. Vůbec tak nemusí být patrné, kde jste prasklý plastový sud opravovali.
TIP: Je-li plastelína dvousložková, je nutné jí v ruce vypracovat tak, aby její výsledná barva byla maximálně homogenní. Zpravidla se nehodí pro lepení PP, PE, teflonu a silikonu.
Posloužit může také jako náhrada materiálu. A to například v případě, že se vám povedlo odlomit horní hranu sudu, a ta nyní nevypadá hezky, případně je dokonce nebezpečná díky ostrým okrajům. Tavná plastelína má obvyklou dobu zpracování asi 30 minut, což je dost dlouho na to, abyste ji aplikovali všude tam, kde potřebujete.
Mimochodem, chcete-li použít plastovou záplatu, vždy se předtím dobře podívejte na recyklační značku sudu. Prozradí vám, za jakého materiálu je vyroben a jaké záplaty tedy pro jeho opravu použít.
Když sud ztratí rovnou celé dno
Stává se to často zejména během zimních mrazů. Tady už je použití páječky (nejlépe hrotové) na místě. Snadno tak spojíte obě části k sobě. K opravě je možné rovněž použít epoxid, případně šikovnou laminovací tkaninu. Ovšem delší výdrž čekejte jen u menší sudů, u nichž se u dna nevytvoří příliš vysoký hydrostatický tlak.
Na větší nádoby tento postup fungovat nebude. Mají-li víko, můžete je jednoduše otočit dnem vzhůru a připájet to. Obvykle drží překvapivě dobře. Krátkodobým řešením pak může být vložení nějakého pytle, nejlépe z PVC, případně vyložení sudu jezírkovou fólií. Tedy máte-li nějakou přebytečnou po ruce -její nákup k tomuto účelu se vzhledem k cenám sudů spíše nevyplatí. Po jednu sezónu vám však toto řešení může posloužit překvapivě dobře. A mezitím se vám určitě podaří sehnat sud nový.
TIP: PE fólii je třeba podložit geotextilií, aby nedošlo k jejímu protržení. Díky tomu vám bude takto opravený sud sloužit bez problémů ještě poměrně dlouhou dobu.
Pokud se vám plastový sud ani s výše uvedenými radami opravit nepodaří, nezbude, než pořídit nový. Ten stávající však určitě nevyhazujte. Bude se vám hodit k uskladnění nejrůznějších sypkých materiálů, případně jako šikovný základ vyvýšeného záhonu. Zejména bylinkám se v podobném prostředí daří velmi dobře.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Laminování prasklého 400 L sudu už mám za sebou, vydrželo to cca 2 roky a tekl znovu. Za ty peníze co stojí laminovací souprava včetně tkaniny by byl nový sud. Zkoušel jsem i různé jiné metody, k ničemu. Jednoduché řešení je naprosto primitivní a geniální. Geniální věci jsou přece vždycky jednoduché. A funguje to. Za pár korun jsem koupil silnostěnný igelitový pytel podle velikosti sudu, pytel prostě vsadil dovnitř, napustil a je to, drží, nepraská, neteče. Pokud je prasklé dno a prasklina je delší, do 300 L sudu jsem ustříhl z jakéhosi odloženého molitanu kolo velikosti dna a proste vložil molitan na dno sudu, pak pytel, okraje pytle / pokud je větší než sud -nevadí / prostě ohrnu přes okraje sudu.
Měl jsem obdobný sud ve dně ve švu rozjetý od mrazu. Zapomenutá voda v sudu. Kde bych sháněl sváření plastu a podobně, nebo nějaký flek. Vzal jsem asi dvě patrony do tavicí pistole a k tomu větší klempiřskou pájku a rozjetý šev tímto zalil a sud je naprosto OK