Plíseň okurek známá pod názvem plíseň dýňovitých (Pseudoperonospora cubensis) postihuje kromě okurek i všechny druhy melounů. Jak ji poznáme a jak se proti ní bránit?
Jak tuto plíseň poznáme
Jedná se o klasickou plíseň okurek, která se od bakteriální skvrnitosti liší zejména tím, že skvrny na vrchní straně listů jsou světlé a navíc ohraničené žilnatinou. Je-li k tomu navíc ještě vlhké počasí, pak se ze spodní strany vytvoří tmavý povlak. Protože skvrny se postupně zvětšují, až pokryjí celou plochu listu, listy pak odumírají. Jedná-li se o náchylnou odrůdu, mohou uhynout celé rostliny.
Odkud se k nám nákaza šíří
Nákaza plísní se do střední Evropy šíří především z Balkánu a Blízkého východu, tedy s jihovýchodním větrem a frontami. Tam má totiž příznivé podmínky pro přezimování na nejrůznějších hostitelských druzích. Plíseň se šíří – jako u jiných druhů – za vlhkého a deštivého počasí. Ideální teplota pro šíření plísně je od 15 do 25 °C.
Jak se infekci bránit
Nejlepší obranou je prevence. Kupujte odrůdy odolné vůči plísním, okurky zalévejte opatrně ke kořínkům, nikoliv na list, snažte se okurky (ale i melouny) pěstovat vertikálně – přivázané na provázcích, u tyček nebo na konstrukcích, aby se listy nedotýkaly země a nezapařovaly se. Někdy pomůže i nastýlka, která oddělí listy a svrchní části rostlin od mokré zeminy. Opatrně postupujte i s přihnojováním, vyhněte se přehnojování dusíkem. Při napadení plísní aplikujte povolené fungicidy. Pěstujete-li okurky ve skleníku, pomůže důkladné každodenní větrání.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz