plisen

Plíseň dýňovitých postihuje kromě okurek i melouny

Plíseň okurek známá pod názvem plíseň dýňovitých (Pseudoperonospora cubensis) postihuje kromě okurek i všechny druhy melounů. Jak ji poznáme a jak se proti ní bránit?

Jak tuto plíseň poznáme

Jedná se o klasickou plíseň okurek, která se od bakteriální skvrnitosti liší zejména tím, že skvrny na vrchní straně listů jsou světlé a navíc ohraničené žilnatinou. Je-li k tomu navíc ještě vlhké počasí, pak se ze spodní strany vytvoří tmavý povlak. Protože skvrny se postupně zvětšují, až pokryjí celou plochu listu, listy pak odumírají. Jedná-li se o náchylnou odrůdu, mohou uhynout celé rostliny.

plisen dynovitych - Plíseň dýňovitých postihuje kromě okurek i melouny

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Odkud se k nám nákaza šíří

Nákaza plísní se do střední Evropy šíří především z Balkánu a Blízkého východu, tedy s jihovýchodním větrem a frontami. Tam má totiž příznivé podmínky pro přezimování na nejrůznějších hostitelských druzích. Plíseň se šíří – jako u jiných druhů – za vlhkého a deštivého počasí. Ideální teplota pro šíření plísně je od 15 do 25 °C.

Jak se infekci bránit

Nejlepší obranou je prevence. Kupujte odrůdy odolné vůči plísním, okurky zalévejte opatrně ke kořínkům, nikoliv na list, snažte se okurky (ale i melouny) pěstovat vertikálně – přivázané na provázcích, u tyček nebo na konstrukcích, aby se listy nedotýkaly země a nezapařovaly se. Někdy pomůže i nastýlka, která oddělí listy a svrchní části rostlin od mokré zeminy. Opatrně postupujte i s přihnojováním, vyhněte se přehnojování dusíkem. Při napadení plísní aplikujte povolené fungicidy. Pěstujete-li okurky ve skleníku, pomůže důkladné každodenní větrání.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář