sklenk polykarbonát t

Jak se starat o polykarbonátový skleník v zimě?

20.12.2018
7 001 Zobrazení

Podzimní úklid polykarbonátového skleníku může trvat celý víkend, protože se skládá z několika náročných a dlouhých aktivit. Úspěch zimních polykarbonátových skleníků s 50% závisí na tom, jak se dobře o ně staráte. Jen nesvědomitý majitel může zavřít dveře a opustit místo až do jara. Ovšem potom by neměl být překvapen, jestli v nové sezoně uvidí rozbitou střechu, blátivé zdi a škůdce.

Podzimní péče o polykarbonátový skleník

Po poslední sklizni a před nástupem mrazu je nutné mít čas pro provedení hlavních ošetření ve skleníku. Jsou zcela jednoduché: odstraňte všechny zbytky rostlin, ploty a cesty (pokud je to možné), odstraňte veškeré zařízení a zavlažovací systém. Teprve potom můžete pokračovat v rozsáhlejších aktivitách.

Jak umýt polykarbonátový skleník

Pro někoho, kdo neví, jak umýt polykarbonátový skleník, je dobrá zpráva – že se tak děje s běžným mýdlem, vodou a měkkým hadříkem. Špatná zpráva je, že musíte umýt vše uvnitř i zvenku, takže úklid vám zabere spoustu času. Používání škrabáků, kartáčů nebo abrazivních materiálů je přísně zakázáno, protože přispívají k poškození ochranné vrstvy na polykarbonátu a v některých případech zkracují i životnost skleníku. Po umytí skleněných stěn ho můžete vysušit a přesunout se na další úkol.

Dezinfekce polykarbonátového skleníku

Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob sanace skleníku je pomocí síry.  Toto se provádí při teplotě vzduchu přibližně 15 ° C. Než začnete s dezinfekci, odstraňte vše ze skleníku, odstraňte zem, ale nerozlomte hrudky. Použijte dezinfekci a rychle opusťte skleník. Zavřete všechny dveře a okna a nejméně tři dny nevejděte dovnitř.

Po dezinfekci důkladně vysušte skleník, vyčistěte stěny ze sazí a vylejte na zem Baikal EM-1 nebo jinou chemickou látku podle pokynů. Příkladně můžete skleník stříkat síranem měďnatým rychlostí 150 g látky na 10 litrů vody. Vysoká vlhkost a špatná ventilace skleníků vedou k tomu, že půda je v průběhu několika let silně postižena nemocemi a škůdci. Proto nejméně jednou za 3-4 roky musíte změnit horní vrstvu půdy (7-10 cm). Vyndejte zeminu, vyměňte ji a na její místo nalijte směs kompostu, písku, popelu a rašeliny.

Pro dezinfekci půdy je nejlepší použít biopreparace, které kromě potlačování mikroorganismů léčí půdu (například Fitosporin, Fitocid M, Baikal EM-5, Baktofit, Trichodermin, Planzir, Alirin B atd.). Je nutné, aby byla desinfekce nejméně dva týdny v zemi před podzimní mrazy do hloubky 5-10 cm. Na jaře vše zopakujte.

skleník - Jak se starat o polykarbonátový skleník v zimě?

Jak se starat o polykarbonátový skleník v zimě

Po nástupu zimy potřebuje skleník obzvlášť vaši péči. Největší nebezpečí pro něho je bohatý a vlhký sníh. Často se stává, že střecha skleníku se pod zátěží zřítí. Takovým porušením jsou podpěry ohnuté, geometrie skleníku se mění, takže není možné jej vrátit do původního stavu.

Pokud je sníh v zimě charakteristický pro váš region, je nutné posílit podpěrky skleníku. Není to těžké udělat, stačí přimontovat dřevěné podpěry ve tvaru písmene „T“, zabalit horní příčník látkou a vložit do skleníku tak, aby střecha na něm spočívala. U standardního 4metrového skleníku je postačující 4-6 takových podpěr, u větších se číslo zvýší.

V ideálním případě by dvířka skleníku měla být během extrémní zimy otevřena (tak, aby škůdci a houbové nemoci se zmrazily) a uzavřena v době větru. Ale pokud na venkově nežijete, je lepší zavřít skleník na podzim a na vzduchu při návštěvách otevřít dveře nebo okno.

V zimě odstranění sněhu ze skleníku

Bez ohledu na to, zda jste střechu zpevnili nebo ne, doporučujeme pravidelně (po každém sněžení nebo 2-3 krát za měsíc) navštívit místo skleníku k čištění. Na dlouhou rukojeť připevněte koště nebo kartáč a v žádném případě neberte škrabku, hrabítka nebo jiný tvrdý nástroj. Faktem je, že v chladu se stává polykarbonát poměrně křehkým – mráz, můžete rozdrtit střechu.

V každém případě je nutné ze střechy a stěn stahovat navátý sníh, aby nezmrzl.    Vyčištěný sníh může být hozen přímo do skleníku, díky tomu na jaře bude půda pěkně vlhká.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Zanechte komentář

twelve − 1 =