orchidej t

Při výběru orchideje v obchodu, berte v potaz několik faktorů, aby vám rostlina dlouho vydržela

21.12.2018
5 730 Zobrazení

V obchodech je mnoho orchidejí! Ale ne všechny jsou vhodné do vašeho domova. Rostlina může být oslabená, nemocná nebo stará. Mělo by být jasné, že při nákupu rostliny se nesmíte zaměřovat pouze na krásu květin, ale také na mnoho dalších faktorů.

1. Kdy mohu koupit orchidej?

Orchideje jsou k dispozici kdykoliv v roce. Nicméně byste neměli koupit tyto tepelně milující rostliny, pokud je venkovní teplota pod 0 ° C a čeká vás s květinou dlouhá přeprava. Je důležité, aby orchidej během převozu nezmrzla.

2. Kde je lepší koupit orchideje?

Dnes si je můžete koupit nejen ve specializovaném obchodě, ale i v každém supermarketu. Samozřejmě je to pohodlné, ale ne vždy vhodné, protože ve velkých obchodech květy nedostávají řádnou péči. Určitě doporučujeme nákup květin v malých květinářských obchodech, kde prodávající může zaručit kvalitu prodávaného zboží. Na orchideji musí být značka označující typ nebo hybrid.  Vyplatí se i nákup orchidejí ze skleníků, kde se o ně odborníci pečlivě starají.

Někteří pěstitelé objednávají orchideje online. Tímto způsobem můžete získat vzácný druh, který nenajdete v žádném květinářství. Ovšem nákup rostlin přes internet nese riziko, že si koupíte zajíce v pytli.  Proto sledujte vždy reference daného eshopu.

3. Mám koupit kvetoucí rostlinu?

V květinářství je obtížné projít kolem orchideje s jemnými a neuvěřitelně krásnými květy. Okamžitě zatoužíte tuto rostlinu vlastnit.  Nicméně koupit kvetoucí exemplář phalaenopsis, dendrobium, cymbidium a další členy rodiny Orchid má své nevýhody.

Při koupi orchideje pokryté květinami, je důležité si uvědomit, že vydává hodně energie na kvetení. Například Phalaenopsis může během celé své životnosti kvést (po několik let), ale je to velmi vyčerpávající a orchidej brzy umře.

Na druhou stranu, mladé orchideje, v závislosti na druhu, kvetou určitý počet let po výsadbě. Tím, že si objednáte již kvetoucí exemplář, šetříte čas s pěstováním mladé rostliny.

4. V jakém substrátu by měla orchidej růst?orchid - Při výběru orchideje v obchodu, berte v potaz několik faktorů, aby vám rostlina dlouho vydržela

Čemu jako první je třeba věnovat pozornost při nákupu orchideje? První věc, kterou potřebujete zjistit, jsou podmínky, jež rostliny vyžadují. Stojan, na kterém jsou květináče s orchidejemi uloženy, musí být suchý a čistý. Pokud je podklad v květináčích mokrý (rostliny byly nedávno napojeny), nesmí být voda pod nimi. To je zvláště důležité v chladné sezóně.

Obecně platí, že je nejlepší koupit orchidej v suchém substrátu – a tak bude transport mnohem jednodušší. Orchideje jsou obvykle prodávány v kůrovém substrátu, ale mohou se také nacházet ve sphagnum mechu. Mech by měl být také suchý, ale ne vrásčitý a pokrčený, ale načechraný a měkký.

5. Co hledat při zkoumání kořenového systému?

Než si koupíte orchidej, musíte zkontrolovat, jestli pevně sedí v květináči . Chcete-li to provést, chyťte rostlinu za stonek a lehce s ní pohybujte. To musí být provedeno velmi opatrně, aby nedošlo ke zničení rostliny. Orchidej musí být pevně zasazena, pokud je nestabilní, je docela možné, že byla nedávno přesazována.

Dále musíte věnovat pozornost kořenům orchideje – musí být husté, elastické a nehybné. To je nejdůležitější část rostliny, která nejen absorbuje vlhkost, ale také se podílí na procesu fotosyntézy. V suchém substrátu má kořenový systém orchidejí mít světlou nebo světle zelenou barvu a ve vlhkém substrátu tmavě zelenou. Šedé nebo hnědé kořeny jsou špatným znamením.

Pokud kořenový systém trochu vytáhnete ze substrátu – to je v pořádku. U těchto rostlin není nutné, aby všechny kořeny byly nezbytně v zemi.

Pokud je orchidej zasazena špatně, ale celkově rostlina vypadá zdravě, tento exemplář je docela vhodný pro nákup. Jednoduše poté ji můžete přesadit do vhodnějšího květináče.

6. Co hledat při pohledu na listy?

Listy z orchideje, stejně jako kořeny, jsou dobrými ukazateli stavu rostliny. U zdravých vzorků mají listy stejný tvar, rovnoměrně zbarvené do zelena, husté a elastické na dotek. Jasné a dobře lesklé velké listy mohou být znamením, že do rostliny bylo přidáno příliš mnoho doplňků. Taková orchidej nemusí kvést, a proto ji raději nekupujte.

Nekupujte ani orchidej, která je mechanicky poškozená s lehkými nebo tmavými skvrnami, stejně jako mokré formace nebo zářezy. Sledujte, zda se na rostlině nevyskytují škůdci a zda jsou růstové body neporušené.

7. Jak převézt orchidej domů?

Orchideje obvykle nejsou příliš kompaktní rostliny a může být problematické je přepravovat z místa nákupu do místa určení.  Abyste zabránili poškození rostliny, zakoupenou orchidej si nechte zabalit do tlustého papíru nebo do novin, složených v několika vrstvách. Tím zabráníte poškození listů a květin, samotná rostlina se musí chránit před chladným větrem nebo průvanem. Pokud přepravujete orchidej v zimě, zabalte ji nejen do papírů, ale také do silného plastového sáčku. Vše upevněte pomocí sešívačky. Kromě chladu může rostlinu poškodit i vysoká teplota. Proto v létě nepřevážejte orchidej v kufru auta.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Zanechte komentář