Oleandr (Nerium) obvykle považujeme za rostlinu, která kvete hojně a dlouho (od jara do začátku podzimu). Pestré, voňavé, velké nebo středně velké květy, dokáží potěšit v nebývalém množství. Ovšem ne vždy máme na kvetení oleandrů štěstí. Příčin může být mnoho a řešení není vždycky jednoduché. Na následujících řádcích si představíme seznam nejčastějších důvodů toho, proč oleandr nekvete vůbec nebo jen velmi málo. Podívejte se, jaký problém může trápit právě vaši rostlinu!
Oleandr nekvete, protože mu chybí slunce a teplo
Jde o rostlinu původem ze Středomoří, takže nepřekvapí, že předpokladem pro jeho správný vývoj je teplá a slunná poloha. Rostlina by měla být umístěna na stanovišti, kam dopadá velké množství slunečního světla – balkon, veranda či terasa. Optimální teplota pro kvetení je je 15 – 25 ° C. Klesne-li pod 15 ° C, pak se kvetení zastavuje.
Oleandr nekvete, protože mu neposkytujete dostatek živin
V období růstu a kvetení, tzn. od jara až do začátku podzimu, potřebují oleandry opravdu vydatné a vyvážené hnojení. Když živiny chybí, oleandr kvete špatně a květy jsou menší a nevýrazných barev. Ideální je hnojivo pro kvetoucí rostliny, aplikované jednou týdně. Obsahuje totiž fosfor a draslík – ingredience nezbytné pro nasazování a vyzrávání poupat. Hnojení dusíkatými hnojivy podporuje růst zelených částí oleandrů na úkor květů.
Oleandr nekvete, protože je špatně prořezáván
Správné prořezávání stimuluje hojné kvetení, to je prostě fakt. Mladé rostliny je třeba výrazně stříhat po dobu 2-3 let. Pokvetou sice minimálně, ale o to lepší základ získají pro pozdější fázi svého života. Později budou potřebovat už jen udržovací, tvarovací řez a mnohé se dokonce zcela obejdou bez něj.
Pamatujte si, že oleandry vykvétají na mladém dřevě a špatný řez může zcela zničit násadu květů pro příští rok. A jak tedy na to? Je-li třeba oleandr opravdu vytvarovat, provádějte řez od konce léta do podzimu. A to vždy tak, aby na zkrácené větvi zůstaly nejméně dva nebo tři přesleny (u opravdu radikálního řezu je možné ponechat pouze jeden). Přeslen je místo, kde z větve vyrůstají tři až čtyři listy najednou. Právě odtud posléze vyraší nové výhony, jež následujícího roku opět vykvetou.
Smiřte se však s tím, že čím více oleandr seřežete, tím méně květů se v příští sezóně dočkáte. Důležité je také pravidelné odstraňování vybledlých nebo dokonce suchých květenství. Tento krok stimuluje další kvetení a chrání rostliny před napadením plísňovými chorobami.
Oleandr nekvete, protože teplota během zimování byla příliš vysoká
Na podzim před příchodem prvních mrazíků je třeba rostlinu přesunout do světlého a vzdušného prostoru, kde se teplota stabilně drží okolo 5-10 ° C. Tady bude oleandr odpočívat až do jara. Přezimování při vyšší teplotě kvetení oslabuje, případně zcela zabrání nasazení nových poupat.
Oleandr nekvete, protože mu chybí důsledná zálivka
Na nedostatek vody reagují stromky oleandrů hnědnutím, vadnutím a opadem květů a poupat. Oleandr by měl být zaléván denně – během opravdu horkých a slunečných dní i ráno a večer. Pamatujte, že zemina v květináči nesmí nikdy vyschnout. Omezení zálivky je žádoucí pouze při zimním odpočinku.
Rostliny by měly být vždy zalévány vodou o pokojové teplotě. Studená zálivka může způsobit tepelný šok, který má za následek shození poupat. Zalévejte je vodou, která předtím několik hodin stála ve stejném místě jako samotné rostliny. Tak nemůže k teplotnímu šoku dojít.
Necháváte své rostliny zalévat deštěm? Také špatně. Oleandry nemají rád silný déšť a zkrápění květů při zavlažování. Jsou také náchylnější k napadení houbovými chorobami. Jestliže je pěstujete na volném prostranství, přesuňte je během deště na suché místo.
Oleandr nekvete kvůli chorobám nebo škůdcům
Šedá plíseň kromě listů a výhonků napadá také květy. Poznáte ji snadno. Objeví se na nich bílý nebo šedý povlak a následně květy i poupata oleandru odumírají a opadávají . Onemocnění bývá kombinací několika faktorů:
- nadměrné vlhkostí
- chladu
- vydatným hnojením dusíkem
- příliš vysokou hustotou rostlin
Infikované části je třeba odstranit a spálit. Nezbytné je také ošetření fungicidem, jinak se problém po nějakém čase objeví znovu. Seznáte-li, že jsou koruny oleandrů příliš husté, provzdušněte je hned. Čekat až dobu pozdního letního řezu by se nemuselo vyplatit.
Dalším problémem mohou být i mšice. Velké kolonie oslabují rostlinu natolik, že následně vůbec nekvete. Z přírodních prostředků na ně platí tabákový nebo rebarborový výluh, případně sáhnete po osvědčeném prostředku na hubení savého hmyzu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, prosím co udělat když mi v bytě vše krásně roste, ale nekvete, jako např. Orchideje,maji takove malé pupeny, které ale jakoby zamrzly a nic nedelaji,jen rostou nové listy, Ibisek to samé, krásně roste, ale za celé 2 roky nevykvetl a poslední Lopatkovec, to same.Dekuji,Lucie
Dobrý den, napadá mě zeptat se, čím hnojíte . Univerzální hnojiva pro pokojovky obsahují hlavně dusík a ten kvetení opravdu neprospívá. je proto třeba dávat přednost hnojivům s vyšším obsahem draslíku.