růže na kmínku

Růže na kmínku a jejich zvláštnosti

Také jste se rozhodli zkusit pěstovat růže na kmínku a nevíte, zda všechno děláte správně? Poradíme vám, jaké mají tyto růže specifické zvláštnosti a jak je pěstovat s co největším úspěchem.

Kdy a jak tyto růže sázet

Doba sázení se příliš neliší od ostatních růží. Můžeme je obvykle sázet na jaře i na podzim. Pokud sázíme růže na podzim, výhony zkrátíme až na jaře – růže na kmínku jsou velmi choulostivé na mrazy (viz dále). Pokud sázíme na jaře, výhony zkrátíme ihned po výsadbě. Při sázení je důležité vykopat takovou jámu, aby se do ní vešel celý kořenový bal, ale aby kořenový krček (místo roubování) byl nad zemí. Do jámy můžeme přidat kompost, nikoli však rašelinu, ta by růžím spálila kořeny. Ke každé růži dáme kolík, ke kterému ji uvážeme, což je důležité zvláště ze začátku, dokud nezakoření. A nakonec růže potřebují při zasazení dostatečnou zálivku.

růže na kmínku - Růže na kmínku a jejich zvláštnosti

Péče během roku

Růže pravidelně zaléváme, jednou za 14 dní přihnojujeme hnojivem na růže, po odkvětu zastřiháváme květy. Také je dobré záhon s růžemi pravidelně odplevelovat a zvláště kolem stromkových růží udržovat čistou půdu, aby měly dostatek živin. Tyto růže by neměly být obklopeny trávníkem, který – ač se to nezdá – spotřebovává opravdu dost látek z půdy.

Na podzim můžeme lehce seříznout výhony. Další silnější řez provedeme až na jaře – růže se nám odmění bohatým vyrašením a kvetením.

Zazimování

A teď to nejdůležitější: aby nám stromkové růže nezmrzly, potřebují důkladně zazimovat. A to nejen přihrábnutím půdy ke kmínku (což obvykle stačí ostatním růžím), ale hlavně celou korunu stáhnout provázkem a zakrýt alespoň papírovým pytlem. Odzimováváme až tehdy, když máme jistotu, že již nepřijdou žádné ranní mrazíky.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít