rymovnik t

Rýmovník. Rostlina, která účinně bojuje s nachlazením.

Sezóna nachlazení, chřipek, rýmy a kašle je v plném proudu. Pro pomoc si nejčastěji chodíme do lékárny, kde necháme spousty peněz. Nepříjemné projevy nachlazení zkuste zmírnit touto zázračnou rostlinkou. Jde velmi dobře pěstovat i doma.

Rýmovník (Plectranthus argentatus) má původ v Austrálii, kde roste jako keř. Zkušenosti s blahodárnými účinky především u rýmy se rychle šíří, a tak rostlinka zdomácněla i u nás. Velmi snadno se množí a koupit ji můžete třeba i v zahradnictví nebo hobby marketech.

Rýmovník má dužinaté lístky porostlé chloupky a jejich vůně připomíná směs mentolu, kafru, eukalyptu a máty. Rostlinka má široké spektrum využití, ale zejména vám pomůže při rýmě.

Z rostlinky použijte přelomený list, ke kterému stačí čichat. Položte si ho například vedle polštáře na noc.

Dále si vyrobte sirup:

  • 20-30 lístků rýmovníku
  • citron nebo limetka
  • 1kg cukru

Nejprve si připravte odvar. Lístky rýmovníku a citron či limetku zalijte horkou vodou, vše musí být ponořené. Nechte do druhého dne. Další den přeceďte, přidejte cukr a přiveďte k varu. Až začne sirup houstnout, začněte plnit do sklenic a zavíčkujte. Naplněné sklenice dejte 5 minut dnem vzhůru, otočte zpět, nechte vychladnout. Sirup ještě zhoustne.

rýma - Rýmovník. Rostlina, která účinně bojuje s nachlazením.

Mast využijete na hrudník při nachlazení, vysušenou kůži, při kožních problémech a lehčích popáleninách.

  • 20-30 lístků rýmovníku
  • 200g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový olej)

Tuk rozehřejte, přidejte lístky rýmovníku. Za udržování stálé teploty nechte 2 hodiny luhovat, průběžně míchejte. Potom odstavte a nechte 24 hodin v lednici. Druhý den postup zopakujte. Ještě zlehka teplé přeceďte a nalívejte do připravených nádobek. Skladujte v chladu.

Rýmovníkem a jeho produkty můžete léčit i děti. Pěstování je jednoduché. Pravidelně zalívejte, roste rychle, lístky můžete sklízet průběžně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář