rymovnik t

Rýmovník. Rostlina, která účinně bojuje s nachlazením.

Sezóna nachlazení, chřipek, rýmy a kašle je v plném proudu. Pro pomoc si nejčastěji chodíme do lékárny, kde necháme spousty peněz. Nepříjemné projevy nachlazení zkuste zmírnit touto zázračnou rostlinkou. Jde velmi dobře pěstovat i doma.

Rýmovník (Plectranthus argentatus) má původ v Austrálii, kde roste jako keř. Zkušenosti s blahodárnými účinky především u rýmy se rychle šíří, a tak rostlinka zdomácněla i u nás. Velmi snadno se množí a koupit ji můžete třeba i v zahradnictví nebo hobby marketech.

Rýmovník má dužinaté lístky porostlé chloupky a jejich vůně připomíná směs mentolu, kafru, eukalyptu a máty. Rostlinka má široké spektrum využití, ale zejména vám pomůže při rýmě.

Z rostlinky použijte přelomený list, ke kterému stačí čichat. Položte si ho například vedle polštáře na noc.

Dále si vyrobte sirup:

  • 20-30 lístků rýmovníku
  • citron nebo limetka
  • 1kg cukru

Nejprve si připravte odvar. Lístky rýmovníku a citron či limetku zalijte horkou vodou, vše musí být ponořené. Nechte do druhého dne. Další den přeceďte, přidejte cukr a přiveďte k varu. Až začne sirup houstnout, začněte plnit do sklenic a zavíčkujte. Naplněné sklenice dejte 5 minut dnem vzhůru, otočte zpět, nechte vychladnout. Sirup ještě zhoustne.

rýma - Rýmovník. Rostlina, která účinně bojuje s nachlazením.

Mast využijete na hrudník při nachlazení, vysušenou kůži, při kožních problémech a lehčích popáleninách.

  • 20-30 lístků rýmovníku
  • 200g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový olej)

Tuk rozehřejte, přidejte lístky rýmovníku. Za udržování stálé teploty nechte 2 hodiny luhovat, průběžně míchejte. Potom odstavte a nechte 24 hodin v lednici. Druhý den postup zopakujte. Ještě zlehka teplé přeceďte a nalívejte do připravených nádobek. Skladujte v chladu.

Rýmovníkem a jeho produkty můžete léčit i děti. Pěstování je jednoduché. Pravidelně zalívejte, roste rychle, lístky můžete sklízet průběžně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zanechte komentář