svata bylinka

Santolína aneb svatá bylinka, kterou možná ještě neznáte

Santolína pochází ze Středomoří, a proto miluje světlo a teplo. Spolu s oteplováním klimatu se dá pěstovat i u nás a je poměrně nenáročná. Zkuste si svou bylinkovou zahrádku zpestřit právě touto rostlinkou.

Jak santolina vypadá

Santolina patří mezi hvězdnicovité rostliny, má úzké zpeřené listy, může vám připomínat náš řebříček, avšak listy i větvičky jsou mnohem bohatší. Santolina dorůstá do výšky až 90 cm. Rozrůstá se celkem hojně, takže ji můžete využít jako půdopokryvnou rostlinu, nebo jako nízký živý plot – třeba kolem bylinkového záhonu. Kvete žlutě.

Druhy santoliny

Santoline - Santolína aneb svatá bylinka, kterou možná ještě neznáte

Zdroj foto: JLPC / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Známé jsou dva druhy santoliny – santolina cypřišová (Santolina chmaecuparissus) a santolina rozmarýnolistá (Santolina rosmarinifolia). Obě vytvářejí polokeře až keře, rozmarýnolistá dřevnatí na bázi a má listy zelené, cypřišová má listy stříbrnošedé.

Jak se pěstuje

Jedná se o nenáročnou bylinku, která vyžaduje plné slunce, teplo, propustnou, nejlépe písčitou půdu, nesnáší přemokření a těžké jílovité půdy. Je plně mrazuvzdorná až do -17 °C. Pokud hrozí větší mrazy, je třeba ji přikrýt nebo pěstovat jako přenosnou a nádobu odnést zazimovat. Výhodou je, že netrpí chorobami ani škůdci. Hnojení není nutné. Množit ji můžete ze semen nebo řízkováním. Po odkvětu se doporučuje řez, aby byla rostlina příští rok bohatší a kompaktnější.

Využití v kuchyni

Jako koření se používá ve středomořské kuchyni, a to především její listy, jak v čerstvé, tak v sušené variantě. Hodí se na brambory, do ryb, do salátů, i do bylinkového másla. Květy jsou též jedlé, ale poněkud tvrdé, hodí se spíše na ozdobu pokrmů nebo na přípravu čaje.

Jako bylinka

Jako bylinka se santolina od starověku využívá v lidovém léčitelství. Uvádí se, že odstraňuje střevní parazity (roupy, škrkavky), pomáhá léčit játra, vnějšně se používá na výplachy očí a na koupele na unavené svaly a bolavé klouby. Můžete ji také použít jako repelent proti molům a jinému hmyzu. POZOR: Není to bylinka vhodná pro těhotné ženy a malé děti.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít