liska

Lišku na maso nenalákáte, lepší bude jiná laskomina

29.12.2020
3 985 Zobrazení

Také musíte řešit problém s nechtěným chlupatým návštěvníkem, který se vám v noci potuluje po zahradě a plaší nebo dokonce loví přítomnou drůbež? Lišky umí být pěkně mazanými protivníky, vy proto musíte být ještě chytřejší.

Velmi také záleží na tom, s jak zkušeným exemplářem se setkáte. Zatímco mladé lišky leckdy postačí zaplašit, na ostřílené harcovnice leckdy nebude platit nic jiného, než puška místního mysliveckého spolku. Ale začneme pěkně popořadě.

Někdy pomůže i odpad z koupelny

Pokud liška ještě nemá s člověkem příliš zkušeností, může ji odradit i jeho pach. Řada lidí tak umísťuje okolo výběhů se slepicemi své nošené svršky apod. Ovšem řešení může být i mnohem jednodušší – použijte vlasy, které se vám během česání zachytily na hřebenu nebo kartáči. Čím více, tím lépe. Ovšem musíte je pravidelně měnit – a to po týdnu nebo po každém dešti. Méně zkušené lišky to odradí.

Pomůže i hlídací pes

Dalším osvědčeným pomocníkem v této oblasti je rozhodně pes. Lišku dokáže pořádně prohnat, ovšem leckdy to ani není třeba. Bohatě postačí, když ho tohle rezavé zvířátko uvidí nebo ucítí. Pes si koneckonců mohutně značkuje své teritorium. Ale nespoléhejte na to, že lišku odradí štěkot psa zavřeného v kotci nebo uvázaného na řetězu u boudy. Liška si po pár dnech všimne, že je něco jinak a klidně se před ním bude promenádovat tak, aby na ni nemohl. Volný pohyb psa po celém pozemku je proto nezbytností.

liska zvire - Lišku na maso nenalákáte, lepší bude jiná laskomina

Zdroj foto: pixabay

Sklopec s tou správnou návnadou

Jestliže plašení nepomůže a psa si z nějakého důvodu pořídit nemůžete nebo nechcete, pokuste se lišku odchytit. Pro tento účel existují speciální sklopce se snadným ovládáním. Musíte je ovšem umístit na místa, kde se liška často pohybuje a co nejlépe je ukrýt v okolní krajině.

Pozorně tedy sledujte liščiny stopy a na nalezené trase posléze sklopec umístěte. Aby byl co nejvěrohodnější, vytvořte k němu cestičky. Lišky jsou přirozeně zvědavé, takže nejspíš nakonec neodolají. Musíte je však ke vstupu dovnitř správně motivovat. I když se některé kousky nechají ochotně chytit na maso nebo kus ryby, mnohem spolehlivější je v tomto ohledu úplně jiná laskomina. Tak schválně, tipli byste si, že se lišky mohou doslova utlouct po sušených švestkách nebo meruňkách?

Náš tip: Bude-li odchyt úspěšný, nezapomeňte na to, že lišku musíte odvézt opravdu daleko. Jinak se vám velmi rychle vrátí.

O pomoc můžete požádat i myslivce

Škody způsobené liškou lze vymáhat po místním mysliveckém sdružení. I když je ovšem tento postup v praxi problematický, s odstřelem lišky vám většinou myslivci ochotně pomohou. Stačí je jen oslovit.

Předtím se však budou zajímat o to, zda jste učinili dostatečná preventivní opatření. Plot vysoký metr a půl? Tak ten liška snadno přeskočí. Nezapomeňte také na jeho zapuštění a nejlépe i na zavírání drůbeže na noc. To si dokáže s liškou obvykle skvěle poradit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

1 Komentářů

Zanechte komentář