Královna mezi houbami zvaná shiitake neboli houževnatec jedlý zaujímá v rámci konzumace a spotřeby druhé místo na světě. Houba, která se používá nejen jako potravina, ale také jako lék.
Jedná se o nenápadnou houbu mající hnědý klobouček. Na pohled není nikterak výrazná. Původ má sice v Číně, avšak záhy se houba rozšířila do Japonska. Typická je krásná vůně, výrazná chuť a pevná textura. Díky tomu se tento druh houby stal velmi oblíbenou a vyhledávanou delikatesou v Americe i v Evropě.
Pozor! Z houby se využívají jen kloboučky. Tuhé nožičky se musí odkrojit! Houba, která dokonale nasytí, ale zároveň má velmi nízkou energetickou hodnotu. Ideální při makrobiotické i redukční dietě.
Houba mající afrodiziační a pozitivní účinky
Shii-take posiluje chuť na sex, působí coby afrodiziakum. Dále zpomaluje stárnutí lidského organismu, snižuje nežádoucí účinky při chemoterapii, působí jako prevence proti mozkové cévní příhodě i únavového syndromu.
Houba, která má značný efekt na virové onemocnění, taktéž působí velmi pozitivně v rámci posílení imunity a celkové obranyschopnosti organismu. Má blahodárné účinky při infekčním onemocnění, jako je žloutenka, dále při leukémii. Prokázaný pozitivní efekt byl zaznamenán i v případě akné, různých ekzémů apod.
Jak na pěstování?
Houbu je možné vypěstovat na dřevěných větvích, na krátce pořezané slámě či v pilinách (pokud možno z listnáčů). Co se týče dřeva, tak v tomto případě to můžou být pařezy. Postup je takový, že nejprve se navrtají otvory a do nich se vloží sadba. Nutné je udržovat teplotu okolo 20-25 stupňů Celsia. Světlo není nutné. Jakmile se začnou vytvářet plodnice, může se teplota snížit, kdy poté postačí zhruba 18 stupňů Celsia. Vlhkost by však neměla klesnout pod 85%. A v tomto momentě je zapotřebí ke zdárnému růstu světlo. Dle odborníků se jedná o deset hodin denně. V takovém případě pak houba vydatně plodí 4 až 5 let.
Další variantou je vypěstování houby shii-take doma. K dostání jsou speciální bloky, kdy se jedná zhruba o 2 kilogramové kvádry substrátu s podhoubím, které jsou uzavřené v plastovém obalu.
Vhodný postup
Blok vyndáme z obalu a umístíme ho tam, kde bude mít dostatek světla po dobu 8 hodin denně. Nesnáší však přímé slunce. Je nutné zaručit až 90% vzdušnou vlhkost. Jelikož je to v bytě samozřejmě nereálné, je možné umístění kvádru do terária, akvária či jiné skleněné nádoby. Dále zajistíme teplotu mezi 10 až 22 stupni Celsia. Plodnice odřezáváme zhruba po týdnu z kvádru. Nikdy na něm nenecháváme zbytky třeně, neboť by začaly hnít.
Po první sklizňové vlně je důležité blok očistit od veškerých odumřelých částí a nechat odpočinout po dobu 2-4 týdnů na vlhkém místě s teplotou okolo 20 stupňů. Je možné nechat na původním místě nebo uložit do plastového pytle, který však nezavřeme úplně, aby mohl dýchat a zároveň nevysychal. Pokud se na bloku objeví povrchové nákazy, je třeba je odstranit, nejlépe osprchováním. Platí zde, že čím delší doba odpočinku bude, tím poté lze očekávat bohatší úrodu.
Jestliže je u bloku zaznamenám úbytek hmotnosti, je vhodné jej před druhou vlnou ponořit do studené vody na půl či celý den. Musíme ho však zatížit, aby byl celý ponořen pod vodou. Po namočení blok umístíme opět na místo pro růst plodnic. Zhruba po týdnu nastává druhá vlna sklizně. Poté je opět nutné zařadit odpočinek, jak je popsáno výše.
Využití houby v gastronomii
Prakticky se nabízí stejné využití jako je u klasických hříbků. Houževnatec jedlý můžete použít do rizota, pod dušené maso, do polévky, k těstovinám i do smaženice.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz