šípky

Šípková růže – to nejsou jen šípky

Asi všichni, kdo máme malé děti, sbíráme každý podzim šípky, vyrábíme z nich náhrdelníky a sušíme je na čaj. Děti milují červené plody šípků a rády vyrážejí do přírody, aby si jich pár nasbírali. Ale šípková růže nám toho nabízí mnohem víc.

Základ pro zahradní růže

Šípkovou růži bychom si asi do zahrady nezasadili, a to hlavně kvůli trnům. Ovšem právě planá růže byla základem pro všechny vyšlechtěné růže, kterých je v současné době více než 8000 a zahrnují růže čajové, pnoucí, na kmínku a další. Za tu všechnu krásu vděčíme právě šípkové růži.

Léčivé jsou i květy

Květy růže mají zejména protizánětlivý účinek. Léčí průjem, pomáhají při kašli a bolení v krku, pomáhají při silné menstruaci a posilují játra a nervy. Vyrobit z nich můžeme čaj či kloktadlo. Na čaj se hodí smíchat květy růží např. s listy jahodníku, maliníku nebo ostružiníku – asi 1 lžičku směsi bylinek zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Na kloktadlo zalijeme 1 lžičku růžových květů šálkem vroucí vody, necháme 10 minut louhovat a vychladlým nálevem kloktáme i několikrát denně při bolestech v krku.

pek květ - Šípková růže – to nejsou jen šípky

 

Kosmetické účinky růží

Růžová voda je výborná k čištění pleti, ošetření unavených očí a má chladivý účinek. Růžový olej je vhodný pro ošetření zralé a citlivé pleti. Přestože pravý růžový olej je velmi drahý, můžeme si doma vyrobit jeho domácí a levnější variantu: Nasbíráme asi 30 g okvětních lístků růží a dáme je s 300 ml olivového oleje do skleněné lahvičky. Uzavřené necháme týden stát na slunci. Poté scedíme a používáme k ošetření pleti. Můžeme také vmíchat několik kapek do pleťového krému.

Éterický růžový olej

K aromaterapii a masážím se dá využít vonné růžové esence. Éterický olej z růže pomáhá proti depresím, zlepšuje naši pozornost, pomáhá i při kašli, je vhodný proti plísním, zánětům a napomáhá hojení ran. V neposlední řadě se používá jako afrodiziakum.

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář