Čínské a pekingské zelí bývá často zaměňováno. Oba druhy jsou podobné, jen se liší tvarem hlávky. Jsou chutné, vhodné do redukčních jídelníčků i třeba pro diabetiky. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Pekingské zelí je v obchodech ke koupi častěji. Má pevnou hlávku ve tvaru kužele a širokou čepel. Barva listů může být od zelené, žluté po takřka bílou, čím světlejší tím křehčí a křupavější. Listy většinou nemají čepel. Má dlouhou dobu skladování, ve sklepě vydrží klidně několik měsíců a sklízí se vždy celé. Vegetační dobu od výsevu má 2 – 3 měsíce.
Pekingské zelí je k sehnání v různých odrůdách, např. velmi raná odrůda Monako F1. středně pozdní až pozdní odrůda Concord F1.
Čínské zelí na rozdíl od pekingského zelí netvoří pevnou hlávku, ale rozevřenou listovou růžici. Čepel je tuhá, viditelně oddělená od řapíku. Řapíky jsou bílé, listy tmavě zelené. Listy mohou být hladké i zkadeřené. Sklízí se postupně po listech a nemá tak dlouhou dobu skladování na rozdíl od pekingského zelí. Vegetační doba od výsevu je 1 – 2 měsíce. Čínské zelí je u nás méně časté. Někdy bývá považováno za předchůdce zelí pekingského.
Nejznámější odrůdy jsou Oggi, Sobia, Bokken.
Jak na pěstování
Pěstební nároky mají oba druhy podobné. Vysévají se přímo na záhon. Výsev je vhodný od května do července. V jiné měsíce vysazujeme předpěstovanou sadbu. Semínka se vysévají do řádků, jednotlivé řádky mají od sebe vzdálenost 40 cm. Jednotlivé rostliny od sebe potřebují odstup 30 – 40 cm, proto jakmile vzejdou, vyjednotíme je na tuto vzdálenost.
Půda by měla být středně těžká s dostatkem živin a dobře propracovaná. Půdu můžeme hnojit rostlinnými výluhy. Zcela nevhodné jsou jílovité půdy a nedaří se jim ani na kyselých. Zelí vyžaduje průměrnou zálivku, nejlépe ke kořenům.
Kdy sklízíme
Pekingské zelí se sklízí celé, odřízneme hlávku a potom vyryjeme kořen. Můžeme dobře uskladnit. Čínské zelí se sklízí postupně, po jednotlivých listech. Pokud vysejeme v červenci, sklízíme postupně od září.
Choroby a škůdci
V období sucha je zelí často napadáno dřepčíky. Proto je po výsevu často zaléváme. Po vzejití umístíme do řádků žluté lepové pásky, kde se brouci zachytí. Z dalších škůdců jsou to bělásci, mšice zelná, květilka zelná.
Z chorob, které mohou zelí potrápit je to virová mozaika, fomová hniloba brukvovitých, deficit vápníku.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz