kovarik

Drátovci jsou škodlivý hmyz, který ničí bezpočet rostlin

Drátovci jsou vlastně larvy kovaříkovitých, které jsou široce polyfágní, to znamená, že požírají téměř jakoukoliv zeleninu či okrasné rostliny. Jak je poznáme a jak proti nim zakročit?

Jak larvy vypadají

Ačkoliv kovaříci (Elateriade) mohou být i docela roztomilí, o jejich larvách se to rozhodně říci nedá, a to by mohl potvrdit leckterý zahrádkář. Larvy jsou protáhlé, dlouhé až 30 mm, tmavožluté barvy a na omak docela tuhé. Dospělí brouci kladou vajíčka do půdy a zajímavostí je, že z nich vylíhnuté larvy žijí v půdě až 5 let.

Které rostliny drátovci napadají

Drátovci nejčastěji napadají brambory, mrkev, salát, cibuli a česnek a četné podzemní části jiných rostlin.

salat - Drátovci jsou škodlivý hmyz, který ničí bezpočet rostlin

salát

Jak drátovci škodí

Drátovci ožírají kořínky rostlin, rostliny následně vadnou a odumírají. V rostlinách, které mají hlízy či cibule, vykusují jamky nebo chodbičky. Rostliny jsou tak prakticky neprodejné, hůře skladovatelné a rychleji se kazí. Nejvíce škodí na jaře (březen až květen) a na podzim (září, říjen).

Jak se proti drátovcům chránit

Vhodnou ochranou je prevence. Zejména by se neměly náchylné rostliny pěstovat v blízkosti zoraných luk, po trávníku či po vikvovitých pícninách. Docela dobře se dá drátovců zbavit, když je zkusíte lapat do pastí – nejvhodnějším se jeví rozříznutý brambor, který částečně vmáčkneme naříznutou stranou do půdy. Přirozenými nepřáteli drátovců jsou ptáci, takže se vyplatí lákat je do zahrady. Již jen málo účinné je použití dusíkatého vápna, což je navíc problematické z hlediska ochrany přírody a hnojení dalších rostlin.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

one + 12 =