Šípky dozrávají na přelomu léta a podzimu. Narazit na ně můžete prakticky všude. Když si uděláte s dětmi procházku, spojte ji se sběrem této plodiny, bohaté na vitamín C. Jak v nich uchovat co nejvíce vitamínů? Dodržujte několik zásad.
- Pokud chcete šípky sušit, sbírejte zralé, tvrdé, jasně oranžové až červené plody. Na keři nechte změklé plody se skvrnami nebo jakkoliv poškozené.
- Když si chcete vyrobit např. marmeládu, můžete vzít i měkké šípky.
- Na sběr si vezměte košík, látkovou nebo papírovou tašku. V igelitu se vám mohou zapařit.
- Dobré je přibalit, zahradnické rukavice a nůžky.
Jak sušit?
Doma je opláchněte vodou, osušte a kazové přeberte. Měly by uschnout rychle, aby se v nich zachovalo co nejvíce vitamínů a prospěšných látek. Pokud nemáte sušičku a je ještě slunečné počasí, dejte je na plech a nechte sušit na sluníčku. Pokud už počasí nepřeje, poslouží dobře trouba. Rozložíme šípky na pečící papír, dáme do trouby vyhřáté na 700 C, dvířka necháme pootevřená. Přesný čas sušení nelze s jistotou říct, každý má jiný typ trouby, šípky jsou různě velké. Obecně platí, že správně usušené šípky mají tmavě červenou barvu, na pohmat jsou suché a můžeme je snadno rozdrobit. Nesmí být hnědé nebo připálené.
Uskladňujeme v uzavíratelné sklenici nebo v látkovém pytlíku v dobře větrané spíži či komoře. Nasbírat byste si je měli ideálně každý rok čerstvé, jinak ztrácí s časem prospěšné látky.
Čaj se nejčastěji připravuje z drcených plodů. Lze ho udělat i z celých, ale proces bude trvat déle. Večer dáme celé šípky do vody, ráno vodu i s šípky povaříme. Z nádoby potom rozléváme čaj, šípky po celou dobu necháváme luhovat. Z toho důvodu takto připravujeme větší množství. Po vypití šipky nevyhazujeme, ještě můžeme použít 2x na nálev, stále bude chutný a zdravý.
Drcené plody dáme do sklenice se studenou vodou, necháme odstát půl hodiny, Potom přivedeme na 2 minuty do varu a necháme 15 minut odstát, nyní můžete podávat.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Před sušením je třeba odstříhat stopky a zbytky okvětí z druhé strany. Trouba by měla být max na 60, suché šípky se nelámou, ale naopak jsou velmi tvrdé. Pokud se lámou, jsou přeschlé. Čaj: Podrcené šípky – asi 10 g na osobu se dají luhovat 1 hod do 1/2 l studené vody, pak se přivedou k varu a ihned vypnou. Nechá se asi 15 min vyluhovat, a přecedí se přes papírový kapesník či filtr. V drcených jsou totiž vlákna jak skelná vata. a šípkový čaj by neměl přijít do styku s kovem. A sušené šípky občas rády plesniví, takže se musí občas zkontrolova.
V žádném případě nenechat přejít varem‼️‼️. . Vypnout při 70 stupních a nechat louhovat .