Phlox paniculata t wikipedia org

Phloxes: Příprava rostlin na zimu. Jaká je podzimní zálivka, hnojení a řez

Zahradní floxy právem patří k nejoblíbenějším květinám, dokážou rozzářit záhon přesně tak, jak si to představujete. Nízké a plazivé druhy jsou velmi pěkné v skalkách nebo dokáží vytvořit barevný vodopád květů i v suché zídce. Floxy mohou mít bleděmodré, růžové, fialové, červené i bílé květy. Některé dokonce voní. Pěkně vyniknou ve společných výsadbách s jinými druhy, například flox šidlolistý působí efektně mezi jarními cibulovinami. Víc než sedmdesát druhů plamenek pochází ze Severní Ameriky, jeden druh má domov na Sibiři.

Podzimní zalévání a hnojení

Zavlažování vybledlého phloxu na podzim se provádí podle potřeby – v závislosti na venkovním počasí. Nezapomeňte, že rostlina by měla být dobře vyživována pro zimování, včetně vlhkosti.

Co se týče hnojiva na podzim, krmení obsahující dusík by mělo být dodáváno jen do půlky léta, jinak by rostlina začala vytvářet zelenou masu, která není potřebná.

V polovině září se provádí hnojení fosforem a draslíkem, což jim pomůže získat sílu pro zimu a posílí jejich imunitu. Za tímto účelem rozpusťte 20 g monofosforečnanu draselného v kbelíku s vodou a rozdělte 10 l na 2-3 dospělé rostliny.

Pro účely hnojiva a dezinfekce rozhoďte kolem křovin tenkou vrstvu dřevěného popela. I do půdy můžete dát popel, ale ne příliš hluboko, aby nedošlo k poškození kořene phloxu. Před zimou je žádoucí ošetřit phlox před škůdci a nemocemi.

Jak ošetřit phloxy na podzim?

Pokud jsou vaše rostliny náchylné k houbovým onemocněním, v říjnu po rozkvětu je nutné provést jejich preventivní postřik fungicidy. Dále byste měli pečlivě prozkoumat rostliny, zda již netrpí chorobami, pokud ano, je nutné odstranit všechny poškozené části a spálit, aby se zabránilo šíření infekce.

Podzimní řezání Phlox

Od konce září až do nástupu skutečného ochlazení je možné provádět podzimní prořezávání phloxů – za předpokladu, že rostliny jsou zcela rozkvetlé. Tento postup pomáhá chránit trvalky před nemocemi a škůdci, dává květům úhledný vzhled a také umožňuje sněhu těsně zakrývat řezané křoviny a chránit je před mrazem. Na jaře rostlina hromadí více živin v oddenkách, uvolní nové silné výhonky.

Phlox bifida wikipedia.org  - Phloxes: Příprava rostlin na zimu. Jaká je podzimní zálivka, hnojení a řez

Zdroj foto: wikipedia.org                                    Phlox bifida    

Jak řešit phlox na podzim?

To lze provést dvěma způsoby: téměř vyrovnat se zemí nebo ponechat 6-10 cm nad úrovní půdy. První možnost umožní dobře chránit rostliny před škůdci a patogenními bakteriemi. Druhý – zpomalí sníh a tím zahřeje rostlinu, kromě toho ušetří obnovovací pupeny, jejichž mladé výhonky se objeví na jaře.

Pokud jsou zimy ve vašem regionu mokré a zdlouhavé, doporučuje se použít první metoda prořezávání – abyste zaručili, že nezanecháte zbývající nadzemní část shnít.

Při ořezávání stonků ponechte pahýly o výšce 5 cm, spalte kousky, abyste odstranili škůdce, houby a bakterie. Pro práci používejte ostré dezinfekční zařízení. Nehýbejte a neodlomte stonky rukama tak, aby nedošlo k poškození nově vytvořených autonomních pupenů.

Střešní záchyt na zimu

Část kořenového systému phloxů se nachází blízko povrchu půdy a pokud nejsou květy na zimu pokryty, zmrznou. Proto na konci podzimu jsou mladé i staré řezané phloxové keře pokryty vrstvou kompostu, nížinné rašeliny nebo humusem o tloušťce 8-12 cm, které chrání podzemní pupeny před mrazem. Tato ochrana je zvláště důležitá pro odřezky, které jsou zakořeněny a zasazeny v tomto roce.

V zimě s malým sněhem, když je půda již zmrzlá, se na jeden kbelík volné zahradní půdy nakryje květní křoví a na vrchol výsledného kopce se položí větvičky jehličnanů nebo rákosí. Pod takovým krytem bude mulč postupně hnít a vydávat teplo rostlinám a keře budou přežívat jakýkoli pokles teploty.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Zanechte komentář