bakterialni skrvnitost

Bakteriální skvrnitost okurek napadá všechny tykvovité rostliny

Okurky mají mnoho chorob a mohou být napadeny i mnohými škůdci, ale nejčastější je asi bakteriální skvrnitost okurek. Pojďme si tuto chorobu přiblížit a hlavně se zaměříme na to, jak se jí bránit.

Které rostliny napadá

Bakteriální skvrnitost okurek (Pseudomonas syringae pv. lachrymans) napadá nejčastěji okurky, ale může napadnout všechny tykvovité rostliny (dýně, melouny…)

Jak bakteriální skvrnitost poznáme

Nejprve se tvoří skvrny na listech, později i na plodech. Tyto skvrny jsou nejprve jakoby vodnaté, ale později zasychají. Dále za pozornost stojí, že na spodu skvrn si můžete všimnout mléčně zbarvených kapiček. Protože se počet skvrn zvětšuje a stejně tak se zvětšují samy skvrny, nakonec se listy začínají třepit a odumírají.

Co je zdrojem nákazy

Největším zdrojem nákazy jsou napadená semena nebo napadené zbytky po sklizni. Navíc se choroba šíří nejen větrem a deštěm, ale i hmyzem, zvířaty (která procházejí porostem) a samotným člověkem (roznese chorobu např. při sklizni).

bakterie - Bakteriální skvrnitost okurek napadá všechny tykvovité rostliny

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Co chorobu podporuje

Choroba je nejvíce podporována deštivým počasím, a dále střídáním tepla přes den a chladu v noci.

Co pomůže

Jako preventivní opatření pomůže důsledné střídání rostlin, dále např. u okurek se vyplatí vertikální pěstování (na provázcích, tyčích nebo konstrukcích), důležitá je také likvidace zbytků po sklizni i samotných napadených rostlin během vegetace. Všechny tykvovité rostliny byste měli opatrně zalévat, ke kořenům, nikoliv na list. Nakonec můžete vyzkoušet i postřik měďnatými prostředky (Cuprikol), což má alespoň malý preventivní účinek.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

7 − 4 =