javor

Které stromy se hodí jako solitéry do vaší zahrady

Zakládáte zahradu nebo jen chcete oživit tu stávající a marně sháníte nějaký solitér, který by na ní opravdu vynikl? Podívejte se na přehled možností a vyberte si ten nejvhodnější.

Co je to vůbec solitérní strom

Solitéra je okrasný strom (méně často ovocný strom, který pěstujeme spíše pro plody), který je nejvýraznějším rostlinným prvkem naší zahrady. Může to být listnatý i jehličnatý strom. Při výběru toho správného stromu je potřeba vždy zvážit, jaké velikosti doroste, jakou půdu potřebuje a jaké podmínky pro pěstování jsou pro něj vhodné.

Stromy vhodné jako solitéry

Javor mléč (červenolistá varianta) – dnes velmi oblíbený strom, hodí se však na velkou zahradu, protože dorůstá až 15 metrů výšky. Je krásný, s tmavočervenými listy, bohužel však často trpí na houbovitou chorobu padlí.

Okrasné jabloně – mnoho druhů stromů, které nepěstujeme pro plody, plody jsou jen na okrasu, jabloně jsou také výrazné svými květy – kvetou bíle, růžově, červeně i fialově. Jsou vhodné i na menší zahrady. Potřebují jen slunné stanoviště a propustnou půdu s dostatkem živin.

Okrasné japonské třešně – existuje několik druhů okrasných stromů, vyznačují se růžovými květy v různých odstínech podle odrůdy. Dorůstají až 6 metrů, existují však i převislé variety, které dorůstají max. 4 metrů. Stejně jako jabloně potřebují slunné místo a propustnou půdu.

smrk stříbrný - Které stromy se hodí jako solitéry do vaší zahrady

Jeřáb – listnatý strom s výraznými oranžovými bobulemi na podzim. Dorůstá maximálně do 5 metrů, je tedy vhodný i na menší zahrady. Je velmi nenáročný na pěstování a netrpí žádnými chorobami.

Jedle korejská – z jehličnatých stromů je asi nejkrásnější, a to hlavně svými modrými šiškami, dorůstá až 5 metrů, roste poměrně pomalu a potřebuje spíš polostín, jinak je velmi nenáročná a netrpí žádnými chorobami či škůdci.

Jedle stejnobarvá – tu si vyberte, pokud se vám líbí spíš do modra zbarvené jehličí, dorůstá však až 15 metrů, takže potřebuje prostor, má raději polostín a vlhčí půdu.

Smrk stříbrný – krásný jehličnan se šedostříbrnými jehlicemi, je pravidelného tvaru, dorůstá až 12 metrů a je nenáročný na pěstování, snese i slunné stanoviště.

Borovice černá – statný strom dorůstající výšky až 12 metrů, je velmi nenáročná, snese slunné stanoviště i sucho. Odmění se velkými šiškami, které mají v oblibě hlavně děti.

Tak co, který si pořídíte do své zahrady vy?

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..