svestky

Vybíráme vhodnou odrůdu švestky do zahrady. Co by nás mělo zajímat

Mít na zahradě švestku a vypěstovat si vlastní švestky, to patří rozhodně mezi umění každého zahrádkáře. Nenechte se odradit ani tím, že švestky plodí hojně jen jednou za dva roky, protože právě v tom roce hojnosti si je můžete zamrazit do zásoby.

U švestek nás zajímá samosprašnost a cizosprašnost

V tomto ohledu jsou různé druhy švestek buď zcela samosprašné (Domácí velkoplodá, Hamanova švestka, Stanley, Wangenheimova), částečně samosprašné (Zimmerova), nebo cizosprašné (Lützelsachsenská). U cizosprašných je třeba dbát na to, aby vedle sebe měly vhodného opylovače – např. Lützelsachsenská se dobře spráší s Zimmerovou.

Jaké má nároky na stanoviště

Většina švestek potřebuje výživnou půdu, dostatek vláhy a slunné a teplé stanoviště. Pro středně vysoké polohy se však hodí např. Zimmerova, pro vyšší polohy dokonce i Wangenheimova.

svestka - Vybíráme vhodnou odrůdu švestky do zahrady. Co by nás mělo zajímat

Švestky

Náchylnost vůči chorobám a škůdcům

Nejčastěji chorobou švestek je tzv. šarka, ke které jsou náchylné prakticky všechny odrůdy, částečně odolná je snad jen odrůda Stanley. K monilióze má náchylnost zejména Hamanova švestka. Při vydatných a dlouhých deštích praskají plody, a to zejména u odrůd Hamanova švestka a Zimmerova. Odrůda Wangenheimova má sklon trpět hnilobou, a to zejména když dojde k husté násadě plodů a zároveň k vydatným dešťům.

Jak je to se vzrůstem stromu

Nejmenším vzrůstem se pyšní Zimmerova, a je tak vhodná do menších zahrad. Středním vzrůstem vás obdaří Domácí velkoplodá, Hamanova švestka, Lützelsachsenská, velmi bujným vzrůstem pak odrůdy Stanley a Wangenheimova, přičemž první z nich má spíše pyramidální korunu, zatímco druhá jmenovaná má korunu kulovitou.

K čemu chcete využít plody

A v neposlední řadě byste se měli zaměřit i na to, jak chcete využít samotné plody. Pro přímý konzum jsou vhodné plody Domácí velkoplodé, Lützelsachsenské, Wangenheimovy i Zimmerovy. Pro přímý konzum i konzervování je pak nejvhodnější odrůda Stanley.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář